پرینت

رئيس كميسيون حقوقي و قضايي مجلس: 50 ايراد شوراي نگهبان به لايحه مجازات اسلامي

نوشته شده توسط حامد صفائی آتشگاه در . ارسال شده در اخبار

اللهيار ملك شاهي در گفت وگو با فارس اظهار داشت: لايحه مجازات اسلامي براساس اصل 85 قانون اساسي در كميسيون قضايي تصويب شد.

وي افزود: اين لايحه براي اعلام نظر به شوراي نگهبان رفت و شورا هم آن را تاييد كرد ولي پس از ابلاغ آن به رئيس جمهور، ايرادات شرعي به آن وارد كرد.

رئيس كميسيون حقوقي و قضايي مجلس نهم گفت: لايحه مجازات اسلامي نسبت به قانون مجازات اسلامي كه به صورت آزمايشي اجرا مي شد، از نوآوري هاي خوبي برخوردار است.

ملك شاهي افزود: شوراي نگهبان حدود 50 ايراد شرعي به اين لايحه گرفته و آن را به مجلس عودت داد كه كميسيون حقوقي و قضايي روز گذشته مواردي از آن را براي تامين نظر شورا اصلاح كرد.

وي با بيان اينكه بررسي اين لايحه روز سه شنبه نيز ادامه خواهد داشت، از نمايندگان شوراي نگهبان، قوه قضائيه، مركز پژوهش هاي مجلس و همچنين برخي روحانيون حوزه علميه قم به عنوان كساني ياد كرد كه در اصلاح لايحه با مجلس همكاري دارند.

رئيس كميسيون حقوقي و قضايي مجلس يكي از ايرادات وارده به لايحه مجازات اسلامي را «درجه بندي مجازات ها» و ايراد ديگر شوراي نگهبان به اين لايحه را«فقدان در نظر گرفتن مجازات براي اشخاص حقوقي در ماده 14» آن عنوان كرد.

ملك شاهي گفت: در ماده 14 لايحه مجازات اسلامي در بحث تقسيم جرائم، به اشخاص حقوقي اشاره نشده و فقط براي اشخاص حقيقي مجازات در نظر گرفته شده است.

نوشتن دیدگاه

لطفاً نظر خود را در این کادر وارد کنید

مطالب مرتبط