پرینت

تاييد بخشی از آيين دادرسی کيفری توسط شورای نگهبان

نوشته شده توسط حامد صفائی آتشگاه در . ارسال شده در اخبار

معاون پارلماني وزیر دادگستری از تایید بخشی از آیین دادرسی كیفری توسط شورای نگهبان خبر داد.
"عبدالعلی میركوهی" در گفتگو با خبرنگار حقوقي قضايي باشگاه خبرنگاران، از تایید آیین دادرسی كیفری توسط شورای نگهبان خبر داد و گفت: آیین دادرسی كیفری قرار است همراه با آیین دادرسی نیروهای مسلح و آیین دادرسیالكترونیكی از سوی اداره تدوین قوانینمجلس ابلاغ شود.

وی تصريح کرد: بعداز چندین مرتبه ایراد شورای نگهبان به آیین دادرسی كیفری و پس از اینکه ایرادات رفع شد، این شورا با حضور نمایندهخود در كمیسیون قضایی، آیین دادرسی كیفری را تایید كرد.

میركوهی درباره آیین دادرسی نیروهای مسلح گفت: در لایحه تدوین شده در قوه قضاییه و دولت، آیین دادرسی نیروهای مسلح والكترونیكی ضمیمه آیین دادرسی كیفری نبود، اما در كمیسیون قضایی مجلس، دوقانون یادشده به آیین دادرسی كیفری ضمیمه و به شورای نگهبان ارسال شد.

معاون پارلماني وزير دادگستری افزود: پس از ارسال آیین دادرسی كیفری باضمیمهآیین دادرسی نیروهای مسلح و آیین دادرسی الكترونیكی، شورای نگهبان ایرادگرفت كه چون این دو قانون از ابتدا ضمیمه لایحه آیین دادرسی كیفری نبوده،بنابراین باید به طور جداگانه بررسی شوند.

وی خاطرنشان کرد:  بررسی آیین دادرسی نیروهایمسلح و آیین دادرسی الكترونیكی براساس اصل ۸۵ قانون اساسی در صحن علنی مجلس تصویب شد و هماكنون بررسی دو لایحه یادشده در دستور کار كمیسیون حقوقی و قضایی مجلس قراردارد.

نوشتن دیدگاه

لطفاً نظر خود را در این کادر وارد کنید

دیدگاه‌ها   

وحید
0 #7 استمهالوحید 1392-05-18 17:57
سلام
حدودا اوایل همین ماه ایین دادرسی را شورای نگهبان تقاضای استمهال داد . مگه استمهال نباید ۱۰ روز باشه ؟! الان نزدیک ۱۸ روز میگذره خبری نیست؟!
----------------------
سلام. دوست عزیز، اینجا ایران است! وقتی قانونی به رئیس جمهور ابلغ می شود و مجددا پس گرفته می شود، که نهایتِ دور زدن قانون است، پس استمهال و .... عادی است. اطلاعات جدیدتری منتشر شد، در سایت اطلاع خواهم داد/
نقل قول کردن
ح.ب
+1 #6 RE: تاييد آيين دادرسی کيفری توسط شورای نگهبانح.ب 1392-05-03 11:42
با سلام خدمت شما در خصوص ازمون وکالت1392 ایا ایین دادرسی کیفری جدید ملاک قرار خواهد ?
------------------------
سلام. قانون هنوز به تصویب نرسیده است! رویس کانون وکلا در آخرین مصاحبه گفته ان که از قانون فعلی سوال طرح خواهد شد.
نقل قول کردن
ح.ب
0 #5 RE: تاييد آيين دادرسی کيفری توسط شورای نگهبانح.ب 1392-05-03 11:23
با سلام خدمت شما در خصوص ازمون وکالت ایا ایین دادرسی کیفری جدید ملاک قرار خواهد گرفت ?
نقل قول کردن
hossein
+1 #4 سئوالhossein 1392-03-30 05:58
با سلام خدمت شما در خصوص ازمون وکالت ایا ایین دادرسی کیفری جدید ملاک قرار خواهد گرفت ایا همون کتاب خالقی را بخوانیم یاخیر.با تغییر قانون مجازات اسلامی کدام کتاب را برای امادگی ازمون وکالت بخوانیم.
------------------------
سلام. هیچ چیز مشخص نیست. اما حدس بنده این است که احتمال زیادی دارد تا قانون جدید تصویب شود. فعلا تنها کتابی که بنده دیدم، شرح مختصر قانون مجازات اسلامی آقای دکتر زراعت است که این هفته چاپ شده است.
نقل قول کردن
صابرi
0 #3 RE: تاييد آيين دادرسی کيفری توسط شورای نگهبانصابرi 1392-03-27 07:54
سلام ایا در ازمون کارشناسی ارشد سال 93 از قانون جدید ایین دادرسی کیفری سال طرح میشود لطفا راهنمایی کنید
-----------------------------
سلام. فعلا مشخص نیست. چون هنوز قانون جدیدی ابلاغ نشده است! اما احتمال زیادی دارد که لایحه تا پاییز تبدیل به قانون شود.
نقل قول کردن
نیما
0 #2 قوانین جدید در آزمون های حقوقینیما 1392-03-21 04:48
با عرض سلام و خسته نباشید.من معدل کارشناسیم بالای 17 است و از آزمون کتبی قضاوت معاف هستم.حالا برای مصاحبه ی علمی آیا صرفا قوانین مختلفو خوندن مثل محشای آقای گلدوزیان(قسمت تعزیرات و بازدارنده ها) قانون مدنی در نظم حقوقی کنونی و سایر قوانین دیگر مرتبط با آزمون به انضمام قوانین جدیدالتصویب کفایت میکند یا باید حتما دوباره کتب مرتبط مثل 3 جلدی آقای میرمحمدصادقی و یا جزای عمومی سایر اساتید را هم بخوانم. با تشکر و سپاس فراوان.
---------------------------
سلام. باتوجه به تغییر قانون مجازات اسلامی؛ مطالعه این قانون ضروری است. قطعا سوالاتی از این قانون خواهد شد. آرائ وحدت رویه جدید را نگاهی بیاندازید. قانون حمایت از خانواده و مخصوصا مواد کیفری و دادرسی و ... . اگر به کتب اساتید تسلط دارید نیاز نیست. اما هرچه بیشتر بدانید و بهتر بحث کنید به نفعتان است. مثلا می پریند که چند تعهد به فعل و نتیجه و ... را شرح دهید. برای دروسی که فرصت مطالعه ندارید، کتب کمک آموزشی کم حجم هم مفید خواهد بود.
نقل قول کردن
صادق...
+1 #1 ارشد93صادق... 1392-03-14 16:25
سلام. 1. واسه ارشد امسال دیگه باید؟؟؟ قطعآ این قانون جدید روبخونیم و براساس این قانون سوال خواهد آمد یا......
2.سالهای پیش بعضی از کتب اساتید جزء منابع اصلی بود امسال آیا باید منتظر چاپ جدید این منابع باشیم بخاطر اصلاحاتی که بخاطر قانون جدید خواهد داشت؟؟؟؟؟
3.قوانین خاص رو باید مثل 'گذشته همون مواد قبلی است یا تغییرات شامل انها هم شده؟
ممنون از محبتتون.
------------------------------
سلام. 1. به احتمال بسیار بالا همین لایحه، قانون خواهد شد.اما اصلاً نمی توان نظر قطعی داد. فرد باهوش از همین تابستان، آخرین نسخه لایحه را مطالعه می کند! 2. جلد 2 و 3 جزای اختصاصی چندان تغییری نداشته، البته در بحث محاربه و بغی و ... تغییراتی در قانون داشتیم. اما جرایم علیه اشخاص کلاً بایستی طبق کتاب جدید آقای دکتر میرمحمدصادقی مطالعه شود. امیدوارم پاییز چاپ شود. درس جزای عمومی تحول اساسی داشته است، اما به راحتی در طول این چندماه می توان مسلط شد. حجم آیین دادرسی کیفری هم زیاد است، اگر تصویب شد، ظرف چند هفته، کتاب یکی از اساتید چاپ خواهد شد.
3. برخی قوانین نسخ شده اند. ماده 728 قانون مجازات اسلامی را نگاه کنید، اما عموم آنها نسخ نشده اند.
نقل قول کردن