پرینت

تدابیر جدید اتحادیه اروپا علیه جرایم سایبری تحت تأثیر جهانی شدن فزاینده جرایم سایبری

نوشته شده توسط حامد صفائی آتشگاه در . ارسال شده در اخبار

  در روزهای گذشته، اتحادیه اروپا پیش‌نویس دستورالعملی را به تصویب رسانده که مطابق آن برای اعضای کشورهای عضو اتحادیه اروپا تکالیف جدیدی رقم خورده است؛ در صورت تصویب نهایی این طرح، با هدف شناسایی هرچه سریع‌تر محل وقوع جرم و مرتکبین، هر یک از اعضاء موظف خواهند بود ظرف 8 ساعت پس از وقوع جرم با این اتحادیه همکاری نمایند. ضمناً اعضاء، تا 2 سال پس از تصویب نهایی این دستورالعمل فرصت دارند تا بسترهای لازم در کشور خود را فراهم ساخته و خود را با این مقررات وفق دهند.

مطابق پیش‌نویس دستورالعمل، حداکثر میزان مجازات شروع به جرم دسترسی غیرمجاز به سیستم‌های اطلاعاتی، 2 سال حبس خواهد بود. همچنین با توجه به اهمیت تأسیسات زیربنایی کشورها، میزان مجازات مرتکبین حملات علیه تأسیسات زیربنایی کشورها از قبیل نیروگاه‌های برق، شبکه های حمل و نقل عمومی و شبکه های دولتی 5 سال حبس خواهد بود. این مجازات، بیشتر از مجازات فعلی این جرایم در برخی از کشورهای عضو اتحادیه است.

در معاملات زیرزمینی صورت گرفته ، برخی از سازندگان بات‌نت‌ها، این ابزارها را به سایرین اجاره می‌دهند و یا اینکه این ابزارها را به دیگران می‌فروشند تا خود آن‌ها اعمال مجرمانه ای همچون سرقت از کارت‌های اعتباری و حمله به وب سایت‌های دولتی/غیر دولتی را انجام دهند.

در صورتی که شرکتی با استفاده از بات‌نت‌ها و یا استخدام هکرها سودی ببرد، به طور مثال از طریق سرقت اسرار دیگران، مسئولیت اعمال این هکرها بر آن شرکت بار خواهد شد.

منبع خبر: www.reuters.com

شما مجوز ارسال دیدگاه را ندارید