پرینت

همایش ملی سیاست کیفری ایران در قبال بزهکاری و بزه‌دیدگی کودکان و نوجوانان در دانشگاه هایتک ماهان برگزار شد

نوشته شده توسط حامد صفائی آتشگاه در . ارسال شده در اخبار

 به گزارش خبرگزاری فارس از کرمان،‌ سید‌محمود میـرخلیلی صبح امروز در کنفـرانس ملی سیاست کیفری ایران در قبال بزهکاری و بزه‌دیدگی کودکان و نوجوانان اظهار داشت: رفتار و منش بشر از دوران طفولیت در وجود او نهادینه می‌شود.

وی عنوان کرد: جامعه و نهادهای آن به ویژه خانواده در قبال اطفال، قبل از واکنش وظیفه تربیت و آموزش را دارند.

میـرخلیلی با اشاره به سخنی از امام علی (ع) نسبت به فرزندشان امام حسن مجتبی (ع) ابراز داشت: حضرت می‌فرمایند «‌نسبت به ‌تربیت و تادیب تو اقدام کردم، قبل از آن که قلبت تیره و فکرت مشغول شود».

وی تصریح کرد: مطالعات بومی در مورد واکنش نهادهای سیاست کیفری در مقابله با بزهکاری کودکان و نوجوانان یکی از ‌ضرورت‌های اساسی جامعه است که برگزارکنندگان این همایش ملی دغدغه آن را داشته‌اند.

میرخلیلی گفت: مطالعات تئوریک مقدمه‌ای برای تدوین و طراحی یک سیاست جنایی موثر، کارآمد و نظام‌مند است تا به اجرا در‌آید.

وی با بیان اینکه اجرایی شدن یک سیاست کیفری مبتنی بر تدوین و طراحی آن است، ابراز داشت: در صورتی که مطالعات زیربنایی در یک سیاست کیفری ضعیف باشد، طبعا رویکرد آن کاملا عوام‌گرایانه و غیر‌علمی می‌شود و بسته به شرایط جامعه و میزان نسبی فشار افکار عمومی و رسانه‌ها، حرکت‌های مقطعی دارد.

دبیر علمی کنفـرانس ملی سیاست کیفری ایران در قبال بزهکاری و بزه‌دیدگی کودکان و نوجوانان اظهار داشت: واژه سیاست کیفری حتی در مورد بزرگسالان الزاما به معنای جرم‌انگاری و اعمال کیفر نیست، بلکه بسیاری از تدابیر آن مربوط به تعدیل کیفر و استفاده از روش‌های جایگزین کیفر است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به تغییرات لایحه آیین دادرسی کیفری و تصویب قانون مجازات اسلامی 1392 با تفاوت‌های اساسی در سن مسئولیت کیفری و نوع واکنش علیه اطفال در سنین مختلف، ‌تعدادی از مقالات رسیده به همایش در راستای آسیب‌شناسی و بررسی کاستی‌های مقررات شکلی و ماهوی به عنوان بخشی از سیاست کیفری ایران تدوین شده است.

-----------------------------------

مدیرنوشت: همایش فوق با کیفیت بالای علمی و با حضور اساتید صاحب سبکی چون آقایان دکتر نجفی ابرندآبادی، دکتر میرمحمدصادقی، دکتر مؤذن زادگان و سایر اساتید مطرح برگزار گردید. اینجانب به همراه آقای جابر بابایی، دو مقاله جهت ارائه در این همایش داشتیم.

شما مجوز ارسال دیدگاه را ندارید

مطالب مرتبط