پرینت

خبری که تأیید شد: تغییر در زمان اجرایی شدن قانون آیین دادرسی کیفری ۱۳۹۲

نوشته شده توسط حامد صفائی آتشگاه در . ارسال شده در اخبار

  همان گونه که چند روز قبل اطلاع دادم، شنیده ها حاکی از این بود که اجرای قانون آیین دادرسی کیفری تا تیرماه سال ۱۳۹۴ به تعویق خواهد افتاد.

پیش از این اعلام شده بود که سؤالات آزمون وکالت از قانون آیین دادرسی کیفری ۱۳۹۲ طراحی خواهد شد.

هیچ خبری در مورد قانون لازم الاجرا جهت طراحی سؤالات آزمون های حقوقی، در صورت تغییرات جدید به بیرون درز نکرده است.

 پی‌نوشت در ۱۹ مرداد:

تأیید این خبر، در ۱۹ مردادماه، توسط خبرگزاری ایسنا صورت گرفت. این خبرگزاری به نقل از یک عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی از به تعویق افتادن اجرائی شدن آیین دادرسی کیفری به خواست قوه قضائیه خبر داد.

 محمد علی اسفنانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با اشاره به این مطلب گفت: آیین دادرسی کیفری باید پس از شش ماه از به تصویب رسیدن آن مورد اجرا قرار گیرد اما رئیس قوه قضاییه در جلسه مشترکی با اعضای کمیسیون حقوقی خواستار این شدند که این قانون از اول تیرماه سال 94 به اجرا گذاشته شود.

 وی ادامه داد: دلیل رئیس قوه قضائیه اولاً این بود که در اجرائی شدن این قانون در حال حاضر اشکالاتی وجود دارد و به دلیل اینکه سیستم قوه قضائیه باید برای اجرا تغییر کند نیاز به امکانات بیشتری است که کمبود قاضی از جمله مشکلات موجود در قوه قضائیه است.

 این عضو کمیسیون حقوقی مجلس بیان کرد:‌ به این دلایل بنا شد اجرائی شدن آیین دادرسی کیفری تا آمادگی قوه قضائیه به تعویق بیفتد.

 

شما مجوز ارسال دیدگاه را ندارید

دیدگاه‌ها   

الیاس
0 #2 پاسخ: خبر غیر رسمی: احتمال تغییر در زمان اجرایی شدن قانون آیین دادرسی کیفری ۱۳۹۲الیاس 1393-05-21 18:58
خیلی جالبه مگه رئیس قوه قضاییه یا کمیسیون قضایی می تونند نص صریح قانون رو بدون انجام تشریفات یعنی گذراندن مصوبه و تایید شورای نگهبان تغییر بدن؟؟
حالا بر فرض هم که مشکل تو اجراش باشه خیلی از مواد قانون تو اجرا نیاز به انجام تشریفات خاصی نداره مثلا مرجع تجدیدنظر احکام که مثلا تو قانون فعلی دادگاه تجدیدنظر و تو قانون جدید دیوان عالیه خوب راحت میشه اجرا کند یا مثلا مقررات نحوه بازجویی و . . .
در هر صورت مردم که نباید چوب بی لیاقتی یه عده رو بخورن اگه نمی تونن قانون رو اجرا کنن استعفا بدن حقوق اشخاص داره تضییع میشه با جون و مال افراد در ارتباطه به نحو غیر قانونی و با تصمیم من درآوردی یه عده که نمی شه جلوی اجرای قانون رو گرفت
----------------------------------
سلام. البته برای اجرایی شدن خبر فوق، باید قانون جدیدی تصویب شود. خبر فوق هم، همین منظور را دارد.
بالأخره بسترهای لازم برای اجرای قانون فراهم نیست. تصور کردند که ظرف ۶ ماه می توانند کاری کنند، اما ...
hossein
0 #1 دلنوشتهhossein 1393-05-17 12:14
با سلام و عرض ادب خدمت شما دوست عزيز
متاسفانه كساني كه امسال آزمون وكالت و تحصيلات تكميلي دارند جداي از همه مسايل پيش رو بايد با خونسردي مسووليني كه حرف آنها حجت است نيز كنار بيان... در حاليكه تصميم در اين زمينه(معرفي منبع آيين دادرسي كيفري) خيلي مشكل نيست و اين عزيزان با پيش بيني اينكه به احتمال خيلي زياد قانون جديد در سال آينده اجرايي ميشه مي بايست از استرس داوطلبان بكاهند نه اينكه چون اعلام كليد نهايي سوالات ازمون دكتري حقوق جزا و جرمشناسي واشتباهات فاحش آن و بي توجهي به اعتراضات زمينه دلسردي داوطلبان رو فراهم كنند.
--------------------------------
سلام. البته سازمان سنجش در سال های اخیر کمی به اعتراضات گوش می دهد!هرچند باید دوید تا نتیجه گرفت! باید تلاش کرد، در هر شرایطی. حق اعتراض دارید، اما حق دلسرد شدن خیر!
ممنون از ابراز دیدگاهتان. موفق باشید

مطالب مرتبط