پرینت

کشاورز با عذرخواهی از داوطلبان: قانون جدید آئین دادرسی کیفری مبنای آزمون وکالت 93

نوشته شده توسط حامد صفائی آتشگاه در . ارسال شده در اخبار

رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران(اسکودا) گفت که قانون جدید آئین دادرسی کیفری مبنای طرح سوال در آزمون وکالت سال 93 است. این آزمون در اذرماه برگزار می شود.

 بهمن کشاورز در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان این مطلب اظهار کرد: طبق مصوبه همایش اسکودا در مشهد، قرار شد که سوالات آزمون وکالت سال 93 براساس قانون جدید آئین دادرسی کیفری - که از آبان‌ماه لازم الاجرا است- طرح شود.

 وی ادامه داد: بنابراین تکلیف داوطلبان و اتحادیه روشن شد و در این مورد ابهامی وجود ندارد.

 وی افزود: یکی از اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفته بود که قانون آئین دادرسی کیفری در سال 1394 اجرایی می‌شود که این گفته باعث ایجاد ابهام در اذهان داوطلبان و مراجعات و تلفن‌های بی شمار به اسکودا شد.

 کشاورز ادامه داد: از آنجا که مطلب از جانب یکی از مقامات مسئول و دست‌اندرکار عنوان شده بود، ناچار با قید فوریت اکید از کانون‌های 23 گانه کشور استعلام کردیم که آیا کماکان به طرح سوالات از قانون جدید آئین دادرسی کیفری اعتقاد دارند یا ترجیح می‌دهند سوالات آزمون وکالت 93 از قانون فعلی آئین دادرسی کیفری طرح شود؟

 رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران(اسکودا) در ادامه با بیان این‌که «از کانون‌های بیست و سه گانه، 18 کانون دادگستری کتبا با استدلال اعلام کردند که مصوبه همایش مشهد را لازم الاجرا می‌دانند» گفت: دو کانون نیز اعلام کردند تابع نظر اکثریت هستند و یک کانون دادگستری هم ابتدا طرح سوال از قانون فعلی آیین دادرسی کیفری را مرجح می‌دانست و سپس طرح سوال از هر دو قانون را توصیه کرد.

 کشاورز ادامه داد: در استعلام از کانون‌های دادگستری تصریح شده بود چنانچه نظر غالب، طرح سوال از قانون فعلی آئین دادرسی کیفری باشد هرچند این اقدام مستلزم عدول از مصوبه هیات عمومی اسکودا در خراسان خواهد بود، ناچار جلسه هیات عمومی به طور فوق العاده برای تصمیم گیری در این مورد تشکیل خواهد شد. که البته با توجه به پاسخ کانون‌های دادگستری دیگر موجبی برای تشکیل جلسه فوق‌العاده هیات عمومی وجود ندارد.

 

 وی با برشمردن استدلال اکثریت قریب به اتفاق کانون‌های دادگستری درباره لزوم طرح سوال از قانون جدید آئین دادرسی کیفری،

گفت: اولا، قانون مذکور به وسیله مجلس تصویب و از جانب شورای نگهبان تایید شده است و اینکه تاریخ اجرای آن به طور مؤجل تعیین شده از اعتبار اجرایی آن نمی‌کاهد.

 کشاورز با بیان این‌که «ثانیا، هر نوع تغییری در این قانون یا تغییر زمان اجرای آن مستلزم تصویب قانون است و تصویب قانون نیز مستلزم تقدیم لایحه از جانب قوه قضائیه یا طرح از سوی نمایندگان مجلس است که چنین رویدادی بعید به نظر می‌رسد» یادآور شد: از یک سو مجلس به ویژه کمیسیون حقوقی و قضایی وقت بسیاری را صرف تدوین، اصلاح و تصویب قانون آئین دادرسی کیفری کرده است و از دیگر سو- حسب مسموع- در تمامی مراحل این بررسی‌ها نماینده یا نمایندگانی در سطوح عالی از قوه قضائیه حضور داشته‌اند. صرف نظر از اینکه این لایحه را قوه قضائیه با صرف وقت بسیار طولانی - از سال 1384 تا زمان تصویب - تدوین و تنظیم کرده است.

 وی افزود: تایید قانون جدید آئین دادرسی کیفری از سوی شورای نگهبان که پس از چند نوبت رفت و برگشت و بررسی در قانون مذکور صورت گرفت، نشان دهنده و موید آن است که هیچ مشکلی در آن به نظر نرسیده است.

 کشاورز با اشاره به این‌که «ثالثا، کسانی که در سال 1393 در آزمون وکالت شرکت خواهند کرد و قبول خواهند شد، در شروع کارآموزی، قانون جدید آئین دادرسی کیفری را در دست خواهند داشت» گفت: به همین دلیل طرح سوالات از قانون فعلی آئین دادرسی کیفری که اصولا مربوط به دادگاه‌های عام است، بی مورد و عبث به نظر می‌رسد.

 رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران(اسکودا) ادامه داد: رابعا، داوطلبان آزمون وکالت از اردیبهشت ماه - یعنی پس از آگاهی از مصوبه اسکودا - به مطالعه قانون جدید آئین دادرسی کیفری پرداخته‌اند و قریب به چهار ماه از وقت محدود خود را برای این منظور صرف کرده‌اند؛ بنابراین تغییر مصوبه و طرح سوال از قانون فعلی آئین دادرسی کیفری منصفانه نخواهد بود.

 کشاورز افزود: خامسا، عدول از مصوبه پیشین - علاوه بر اینکه با توجه به استدلالات پیش گفته منطقی نیست - مستلزم صرف هزینه سنگین برای تشکیل هیات عمومی است که با امکانات مالی محدود و ضعیف کانون‌ها سازگار نیست.

 وی ضمن عذرخواهی از داوطلبان آزمون وکالت 93 به لحاظ بروز ابهامات موجود در قانون آئین دادرسی کیفری که باعث سرگشتگی و اضطراب آنها شد، تاکید کرد: سوالات آئین دادرسی کیفری در آزمون وکالت سال 93 از قانون جدید آئین دادرسی کیفری که در اردیبهشت ماه سال جاری منتشر شده است، طرح خواهد شد.

 کشاورز یادآور شد: آزمون وکالت سال 93 در آذرماه برگزار خواهد شد.

شما مجوز ارسال دیدگاه را ندارید

دیدگاه‌ها   

محسن پورجعفر
0 #4 پاسخ: کشاورز با عذرخواهی از داوطلبان: قانون جدید آئین دادرسی کیفری مبنای آزمون وکالت 93محسن پورجعفر 1393-06-01 09:45
جناب صفایی عزیز ضمن عذر خواهی از شما بابت اینکه بار سوم مزاحم شدم.
باید بگویم که پاسخ سوال 1 که دادید کاملا صحیح است اما پاسخ شماره 2 نقص دارد
این را مطمئنم که قوه قضائیه طراحی سوالات را به سازمان سنجش محول کرده یعنی طراح و مجری در این آزمون سازمان سنجش است نه اینکه((طراح سوالات قضاوت... تا کنون خود قوه قضاییه ... سنجش صرفا مجری است)).
تا سال 90 قوه قضاییه طراح بود برای قضا اما از 91 تا حال حاضر طراح سنجش است.

چون این موضوع برای من اولویت دارد.
-----------------------
سلام. برای اولین بار است که این را می شنوم!
محسن پورجعفر
0 #3 پاسخ: کشاورز با عذرخواهی از داوطلبان: قانون جدید آئین دادرسی کیفری مبنای آزمون وکالت 93محسن پورجعفر 1393-05-31 19:26
با سلام مجدد. سوالی پیش آمد .
آقای صفایی گرامی من نگفتم که ملاک آزمون قضا هر دو مرحله نیست من منظورم این بود که آزمون تستی ای که مثلا پارسال تا رتبه 3000 می خواستند در مقایسه با وکالت که آزمون تستی را تا هر کانون مثلا رتبه 50 می خواستند شانس قبولی ((صرفا در این مرحله))بالاتره. هرچند که می دانم پیچیدگی آزمون قضا و سایر مراحل آن بیشتر است.((حالا با این اوصاف بگویید کسی که(فرضا فرد تنبلی است) در این آزمون بخواهد مثلا رتبه ی 3200بیاورد باید تقریبا این 9 درس را هر کدام چند درصد بزند؟ به طور تقریبی با ذهن خودتان بگویید.نیازی به ارائه در صد ها نیست.
2)(سوال خیلی ساده)آزمون وکالت و قضا پارسال که هر دو از سوی سازمان سنجش برگزار شده بود.آیا آزمون وکالت هم طراح سوالاتش سازمان سنجش بود یا اینکه فقط مجری این آزمون بود؟
--------------------------------
سلام. ۱. باور کنید حضور ذهن ندارم! اما کسی که به قبولی ناپلئونی فکر می کند، قبول نمی شود. تلاش کنید، بقیه را بسپارید به خدا؛ ۲. طراح سوالات قضاوت و وکالت تا کنون خود قوه قضاییه و اسکودا بوده است. سنجش صرفا مجری است
محمدهادی
0 #2 پاسخ: کشاورز با عذرخواهی از داوطلبان: قانون جدید آئین دادرسی کیفری مبنای آزمون وکالت 93محمدهادی 1393-05-31 15:34
با سلام و احترام
به نظر شما در مورد دکتری کدوم قانون ملاک قرار خواهد گرفت؟
با تشکر
------------------------
سلام. بنظر من طبق نظر کانون و قوه قضاییه پیش می روند. اگر قوه قضاییه هم از قانون جدید طرح سوال کند، سازمان سنجش هم پیروی خواهد کرد. البته این حدس بنده است. بنظرم بهرت است سایر دروس را مطالعه کنید فعلا.
محسن پورجعفر
0 #1 پاسخ: کشاورز با عذرخواهی از داوطلبان: قانون جدید آئین دادرسی کیفری مبنای آزمون وکالت 93محسن پورجعفر 1393-05-31 11:52
با سلام خدمت آقای صفایی((دادرس دادهای دانشجویان)) 1)
با توجه به اینکه برگزاری آزمون قضا در آبان است و تکلیف قانون جدید است یا قانون پیش رو را؟می دانم هنوز چیزی مشخص نیست.
2)تمام شرایط و ملاک های شغل قضا را می دانم اما فقط یک راهنمایی می خواستم فقط در مورد آزمون ((تستی))قضا، شرایط فقط قبولی نه رتبه بالا تقریبا هر درس چند در صد است؟(پارسال تا رتبه حدود 3400 می خواستند امسال نیز مسلما افزوده خواهد شد_(با توجه به اینکه می دانم آزمون دو مرحله است.. و ملاک آن بر خلاف وکالت ،مصاحبه علمی است نه آزمون کتبی و....)
-------------------------------------
سلام. شما لطف دارید. اما قطعا اینگونه نیست
نظر شخصی بنده:
۱. معاون آموزش قوع قضاییه راه کانون را خواهد رفت تا داوطلبان ضرر نکنند و ... . بنابراین احتمال انتخاب قانون جدید قوی تر است
۲. ملاک، هر دو آزمون است. درصدها را الان به خاطر ندارم. یکی دو روز آبنده همین کامنت را چک کنید عرض می کنم.

مطالب مرتبط