پرینت

تلاش مسئولان فرانسه براي کاهش انتقادات از لايحه اطلاعاتي

نوشته شده توسط حامد صفائی آتشگاه در . ارسال شده در اخبار

مقامات بلند پایه فرانسه شب گذشته تلاش کردند نگرانی های ناشی از تصویب یک لایحه بحث برانگیز اطلاعاتی را کاهش دهند.
این لایحه که به نام مبارزه با تروریسم توسط دولت ارائه شده بود، با چهارصد و سی و هشت رای موافق در برابر هشتاد و شش رای مخالف و چهل و دو رای ممتنع به تصویب رسید. منتقدان این لایحه هشدار داده اند که ممکن است اجرای تدابیر پیش بینی شده در این لایحه نظارت های گسترده بر زندگی شهروندان را به همراه داشته باشد.
این لایحه ماموریت سرویسهای اطلاعاتی فرانسه را از تدابیر لازم برای پیشگیری از تروریسم گرفته تا مبارزه با جاسوسی اقتصادی تعریف می کند و دست نیروهای اطلاعاتی را برای استفاده از روشهای مختلف جاسوسی از جمله شنودهای تلفنی، نصب دوربین های نظارتی یا نرم افزارهای جاسوسی، دسترسی به داده های اتصال به اینترنت و ... باز نگه می دارد.
این لایحه اواخر ماه مه در سنای آمریکا به رای گذاشته خواهد شد و این احتمال وجود دارد که در آن تغییرات و اصلاحاتی ایجاد شود.
مانوئل والس، نخست وزیر فرانسه شب گذشته ضمن ابراز خرسندی از تصویب این لایحه تاکید کرده است این سند قانونی آزادیهای بنیادین جامعه فرانسه را حفظ می کند اما چارچوب مشخصی برای فعالیت سرویس های اطلاعاتی به وجود می آورد و ابزار بیشتری در اختیار آنها قرار می دهد. والس افزود: من امیدوار هستم که این سند پیش از تابستان به تصویب نهایی برسد و هر چه زودتر به اجرا گذاشته شود.
این لایحه پیش از حملات افراط گرایان در پاریس که ژانویه گذشته صورت گرفته و هفده قربانی بر جا گذاشت، در دست تهیه بود اما از دیدگاه مقامات دولت فرانسه، این وقایع ضرورت و اهمیت تصویب چنین لایحه ای را افزایش داد.
والس خاطر نشان کرد وحدت شمار زیادی از نمایندگان احزاب مخالف برای حمایت از این لایحه نشان می دهد زمانی که کشور با خطرات و تهدیدهای تروریستی بی سابقه روبرو است، حس مسئولیت فراتر از اختلافات سیاسی است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از پاریس، فرانسوا اولاند، رئیس جمهور سوسیالیست فرانسه، نیز برای کاهش انتقادات از این لایحه بحث برانگیز، تاکید کرده است پس از پایان روند تصویب این لایحه در پارلمان به شورای قانون اساسی کشور متوسل خواهد شد تا ضمانت این نهاد قضایی بلندپایه را در خصوص مطابقت کامل این سند با قانون اساسی بگیرد.
با این وجود توسل به چنین ابتکاری از طرف رئیس جمهور فرانسه امری بی سابقه در این کشور است و فرانسوا اولاند هم نتوانسته است نگرانی و انتقادات مخالفان لایحه یادشده را برطرف سازد و آنها همچنان بیم آن دارند که اجرای این لایحه دست سرویس های اطلاعاتی و امنیتی را برای به کارگیری روشهای نظارتی بسیار شدید باز کند.
روز دوشنبه صدها معترض در نزدیکی ساختمان مجمع ملی فرانسه در پاریس تجمعی اعتراض آمیز تحت عنوان بیست و چهار ساعت پیش از 1984 برگزار کردند. این عنوان به رمان معروف جرج ارول نویسنده انگلیسی اشاره داشت.

شما مجوز ارسال دیدگاه را ندارید

مطالب مرتبط