پرینت

سه برابر گنجایش زندان‌ها، زندانی وجود دارد

نوشته شده توسط حامد صفائی آتشگاه در . ارسال شده در اخبار

رییس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت: بر اساس آمار، فروردین ماه امسال، نزدیک به 8 تا 10 درصد کاهش ورودی زندانیان را در کشور نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته‌ایم که این به دلیل سیاست‌هایی است که ریاست قوه عملیاتی کرده و این کاهش ها در خصوص افراد تحت قرار بوده است.

خبرگزاری ایسنا: رییس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت: بر اساس آمار، فروردین ماه امسال، نزدیک به 8 تا 10 درصد کاهش ورودی زندانیان را در کشور نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته‌ایم که این به دلیل سیاست‌هایی است که ریاست قوه عملیاتی کرده و این کاهش ها در خصوص افراد تحت قرار بوده است.

اصغر جهانگیر در نشست خبری در کرمان در زمینه کنترل زندانیان با سیستم الکترونیک، اظهار کرد: در خصوص پابندهای الکترونیکی طرح دو مرحله‌ای بوده که مرحله اول خرید تجهیزات از خارج از کشور بود و با ورود تجهیزات و اجرای آن به صورت آزمایشی به دلیل ایرادات کنار گذاشته شد و ساخت پابند به صورت بومی در دستور کار قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه طرحی در این خصوص توسط مرکز آنفورماتیک قوه قضائیه ارائه و آزمایش مورد قبول واقع شد و نواقص پایبد خارجی را نداشت، تصریح کرد: در مرحله دوم 300 مورد از پابندها در دستور کار قرار گرفته و در مرحله اجراست و امیدواریم با اجرایی شدن این مرحله و تکمیل شدن آیین نامه های مربوطه و ابلاغ آن، بتوانیم شاهد این باشیم که به صورت گسترده و فراگیر در همه استان ها پابندهای جدید اجرایی شود.

وی درباره کاهش میزان ورودی به زندان‌ها بیان کرد: بر اساس آمار، فروردین امسال نزدیک به 8 تا 10 درصد کاهش ورودی زندانیان را در کشور نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته ایم و این به دلیل سیاست هایی است که ریاست قوه عملیاتی کرده و این کاهش ها در خصوص افراد تحت قرار بوده است.

رییس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور اظهار کرد: جرم اول استان کرمان مواد مخدر است که میانگین آن از کشور بالاتر بوده و همچنین آمار افراد تحت قرار یا متهمان زندان های این استان از کشور بالاتر است.

وی افزود: با سیاست هایی که دادگستری استان در پیش گرفته در ورودی ها شاهد کاهش 11 درصدی نسبت به سال قبل هستیم و موجودی زندانیان نیز 6 درصد کاهش نسبت به سال قبل داشته است.

جهانگیر تصریح کرد: یکی از اقدامات مهم در زمینه کاهش آسیب ها در زندان ها اقدامات بهداشتی درمانی است که در دستور کار قرار داده ایم و 402 هزار مورد واکسیناسیون در سال گذشته انجام داده ایم که در سطح دنیا بی نظیر است.

وی بیان کرد: 272 هزار نفر تحت درمان قرار گرفته و بیش از 638 هزار مورد ویزیت های تخصصی و عمومی در سطح زندان های کشور داشته‌ایم و غربالگری بیماری های مزمن غیرواگیر را نیز برای نخستین بار در دستور کار قرار داده ایم.

رییس سازمان زندان های کشور اظهار کرد: برای نخستین بار در کشور بیماریابی فعال سل و اچ آی وی را در دستور کار قرار داده ایم و در 14 استان اجرا شده و از بیش از 37 هزار و 700 مورد داوطلب تست اچ آی وی گرفته ایم.

وی با بیان اینکه توزیع متادون به صورت وسیع تر در دستور کار قرار گرفته و مدیریت زندان ها به شدت تلاش می کنند کسی خالکوبی انجام ندهد تا موجب توسعه بیماری های واگیردار نشود، گفت: یکی دیگر از کارهایی که برای نخستین بار در سال گذشته انجام شد، تهیه بانک اطلاعات ژنتیک است که در تهران، البرز، مشهد و شیراز ایجاد و اطلاعات ذخیره شد که قابل استناد برای مراجع قضایی و انتظامی می تواند باشد.

جهانگیر تصریح کرد: افزایش مراکز درمان اعتیاد را در زندان ها داشته ایم و در سال گذشته به 168 مرکز افزایش پیدا کرده است و واحدهای مراقبت بدو ورود نیز به 220 مورد توسعه یافته است.

رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی کشور با بیان اینکه مجوز بهداشتی برای مرکز کار و معاینات شغلی در کشور دریافت کرده ایم و 10 درصد از حوادث کارگاهی را در سال گذشته کاهش دادیم، اظهار کرد: بیش از 32 هزار مورد خدمات روان درمانی به زندانیان ارائه کرده ایم و 92 مورد مرکز روان درمانی در زندان های کشور داریم.

وی افزود: نگاه به بهداشت و درمان و توجه به زندانی نگاه ویژه‌ای است و در کنار آن خدمات ویژه‌ای برای زنان به ویژه زنان باردار و دارای فرزند در نظر گرفته شده است.

جهانگیر درباره وقوع جرائم در زندان ها توضیح داد: معمولا سه برابر گنجایش زندان ها، جمعیت زندانی داریم که زندانیان به دلیل نگرانی ها و مشکلات با هم درگیر شده و حتی منجر به ضرب و جرح شده است اما آمار خیلی بالایی نیست.

رییس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی کشور بیان کرد: زندانیان زن 3 تا چهار و نیم درصد از زندانیان کشور را تشکیل می دهند و در برخی استان ها کمتر یا بیشتر بوده که این عدد در استان کرمان 6 درصد است.

جهانگیر گفت: در آمار زنان زندانی نسبت به دنیا وضعیت خوبی است و از نظر نوع جرم جزو کشورهایی هستیم که کمترین میزان جرائم در حوزه زنان را داریم.

وی درباره اعتبارات مورد نیاز برای ساخت زندان در استان کرمان و یا تکمیل ساختمان های در حال احداث خاطرنشان کرد: وضعیت اعتباری زندان ها در کشور علی رغم پیگیری ها، مناسب نیست و امیدواریم دولت کمک کرده و اعتبارات لازم تامین شود تا زندان ها و اردوگاه هایی که در حال تکمیل است به اتمام رسانده و امسال بهره‌برداری کنیم.

شما مجوز ارسال دیدگاه را ندارید