پرینت

انتشار برگردان کتاب: مجازات و جامعه مدرن (دیوید گارلند)

نوشته شده توسط حامد صفائی آتشگاه در . ارسال شده در اخبار

 دیوید گارلند، حقوقدان و جامعه‌شناس مشهوری آمریکایی، از برجسته‌ترین اندیشمندان عصر کنونی در زمینه‌ی عدالت کیفری و نیز جامعه‌شناسی و تاریخ مجازات است. کتاب مجازات و جامعه مدرن، یکی از نخستین کتاب­‌های این نویسنده می‌باشد که در خصوص جامعه‌شناسی مجازات نگاشته شده است. گارلند در این کتاب، علاوه بر نقد و بررسی اندیشه­‌های فوکو در خصوص مجازات و قدرت، به فراخور بحث نظریات نویسندگانی نظیر دورکیم، وبر و الیاس را نیز مورد توجه قرار داده است.

توجه گارلند به مجازات، چیزی بیش از یک کنش کیفری صرف یا یک پاسخ برای جرم ارتکابی است؛ در حقیقت او مجازات را به‌عنوان پدیده­‌ای چند بعدی در نظر گرفته و بر لزوم بررسی این ابعاد تاکید کرده است. بدین‌سان او در این کتاب، سعی کرده است با بررسی مجازات از منظر اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و... ، نیز با نقد و بررسی نظریات اندیشمندان صاحب‌نظر در این زمینه، رویکردی جامع را در خصوص مجازات ارائه دهد.

گارلند در بسیاری زمینه‌­ها به نقد نظرات فوکو پرداخته است؛ با این حال، یقیناً هر خواننده‌­ای با مطالعه­‌ی آثار گارلند، به تأثیرپذیری خاص او از فوکو اذعان خواهد کرد، این تأثیرپذیری حتی در زمینه‌­ی ادبیات نگارشی این نویسنده نیز به وضوح قابل مشاهده است؛ که با توجه به زمینه‌ی مشترک این کتاب با کتاب مراقبت و تنبیه:تولد زندان ِمیشل فوکو، این همانندی در این کتاب بیش از  هر اثر دیگری به چشم می‌خورد.

برگردان این کتاب، حاصل تلاش نبی‌­اله غلامی (دانشجوی دکتری حقوق جزا و جرم‌شناسی دانشگاه علامه طباطبائی) می‌باشد که توسط انتشارات میزان به زیور طبع آراسته شده است.

دریافت بخشی از کتاب

 

شما مجوز ارسال دیدگاه را ندارید

مطالب مرتبط