پرینت

دو مقاله: ترس از جرم - عوام‌گرایی کیفری

نوشته شده توسط حامد صفائی آتشگاه در . ارسال شده در مقاله های جرم‌شناسی

 با همکاری جناب آقای حمیدرضا نیکوکار، پژوهشگر و دانشجوی دوره دکتری حقوق کیفری و جرم‌شناسی، دو مورد از مقالات ایشان که پیش از این به چاپ رسیده بود، در سایت قرار می گیرد.

1.«عوام‌گرایی کیفری» و تحولات کیفرشناختی در ژاپن معاصر

2. نقش ترس از جرم بر اجرای علنی مجازات مرگ با تاکید بر نقش رسانه‌­ها (مطالعه موردی اعدام قاتل روح الله داداشی)

جهت مشاهده چکیده مقالات و همچنین دانلود فایل کامل مقالات یاد شده، به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.

1.«عوام‌گرایی کیفری» و تحولات کیفرشناختی در ژاپن معاصر[1]

 نویسنده: مارک فنویک[2]

 مترجمان: حمیدرضا نیکوکار[3]

 مژگان امرالهی بیوکی[4]

  مترجمان: کودک یاد می­گیرد تا از گناه ترسی نداشته باشد بلکه از مجازات آن بهراسد، و بدین ترتیب، دروغ­گویی را می­آوزد.[5] چارلز کینگزلی 75-1819

 چکیده

 مقاله پیش رو به بررسی اهمیت مفهوم عوام‌گرایی کیفری در درک تغییرات معاصر نظام عدالت کیفری ژاپن می‌پردازد. جهت تبیین این مهم نه تنها می­بایست بین برداشت‌های مختلف از عوام‌گرایی کیفری تمایز قائل شد، بلکه نباید عوام‌گرایی کیفری را با تشدید مجازات حکومتی[6] یکسان دانست. بحث درباره­ی تجربه­ی ژاپن در این زمینه اهمیت توجه به عوام‌گرایی را به عنوان فرایندی در شکل‌گیری نگاه‌های جدید و تاثیرگذاری آن­ها بر سیاست عدالت کیفری و در نتیجه برآورده نشدن توقعات از عدالت و امنیت روشن خواهد ساخت. با این وجود، درک و دریافت افراد از عدم امنیت و عدالت، پدیده‌ای جهانی است که به اشکالی متمایز و خاص هر فرهنگ بروز پیدا می‌کند. اگر چه در میزان این تغییرات -دست کم در ژاپن- نباید اغراق کرد، اما عوام‌گرایی کیفری در بازتر شدن عدالت کیفری و چندپاره شدن اقتدار حکومت‌ها نقش دارد.

 کلیدواژه‌ها: ارنستو لاکلائو، ژاپن، عوام‌گرایی کیفری، سزادهی عوامانه

 

فصلنامه دانش انتظامی هرکزگان، سال چهارم، شماره اول تابستان 1392

دانلود

 [1]این مقاله ترجمه­ای است از Penal Populism and Penological Change in Contemporary Japan که در مجله­ی سیج (Sage) در سال 2013 به چاپ رسیده است.

[2]مارک فنویک دانشیار دانشکده­ی حقوق دانشگاه کیوشو شهر فوکویاما ژاپن می­باشد

[3]دانشجوی دوره­ی دکتری حقوق کیفری و جرم­شناسی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز. شماره تماس09121130319

Email: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

[4]دانشجوی دوره­ی دکتری جرم­شناسی در دانشگاه فرایبورگ آلمان.

[5]  فرهنگ نقل­قول­های مشاهیر، به روایت انتشارات آکسفورد، ترجمه­ی لیلی امیری شایسته، تهران: کتاب فُرس، ص.578.

[6] State Punishment.

 

 

2.نقش ترس از جرم بر اجرای علنی مجازات مرگ با تاکید بر نقش رسانه­ها (مطالعه موردی اعدام قاتل روح الله داداشی)

 حمیدرضا نیکوکار[1]، مژگان امراللهی بیوکی[2]، مهری برزگر[3]

 چکیده

   هراس رسانه ­ای و در نتیجه­ ی آن افزایش ترس از جرم متغیری مهم در ترسیم سیاست کیفری است. پژوهش پیش­رو در مقام مطالعه ­ی تاثیر رسانه­، ترس از جرم و عوام­گرایی کیفری بر اجرای علنی مجازات اعدام است. به این منظور نویسندگان جهت آزمون متغیرهای مورد پژوهش، حادثه­ی قتل مرحوم روح­الله داداشی، از ورزشکاران محبوب رسانه­ها، را مورد توجه قرار داده­اند. این پژوهش به روش میدانی در میان جامعه­ی آماری 225 نفر از شهروندان تهرانی در طول 2 ماه از تاریخ مهر ماه سال 1390 خورشیدی انجام شد. نتایج پژوهش حاکی از آن است که ترس پرسش­شوندگان از قتل عمد در مقایسه با سایر جرایم مورد پرسش (شامل سرقت از منزل، تجاوز جنسی، ضرب و جرح، تصادف با راننده­ای بی­احتیاط، کیف­قاپی یا جیب­بری، توهین یا تعرض) پایین­تر بوده است. همچنین سزاگرایی پرسش­شوندگان در مواجهه­ با قتل عمد با سبق تصمیم بسیار بالاتر از قتل عمد بدون سبق تصمیم بوده است. گفتنی است به رغم مخالفت پرسش­شوندگان با اجرای مجازات اعدام در ملاء­عام و نیز دیدگاه منفی آنان در خصوص اعدام مجرمین زیر 20 سال، آن­ها اعدام علنی قاتل روح الله داداشی را که کم­تر از 18 سال سن داشت کاملا مقبول می­داشتند. این تفاوت ریشه در شخصیت رسانه­ای مقتول و نیز نحوه­ی بازنمایی بزه­کار تحت عنوان یک «بد» و یا «ارازل و اوباش» داشته است. پدیده­ای که نتیجه­ی محتوم آن افزایش عوام­گرایی کیفری در صدور حکم و اجرای علنی مجازات است.

  واژگان کلیدی: رسانه، ترس از جرم، اعدام در ملاء­عام، عوام­گرایی کیفری[1] کارشناس ارشد حقوق کیفری و جرم­شناسی از دانشکده ­ی حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی.

[2] دانشجوی دکتری حقوق کیفری و جرم­شناسی دانشگاه فرایبورگ آلمان.

[3]  دانشجوی دکتری حقوق کیفری و جرم­شناسی دانشکده­ی حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی.

 

دانلود

شما مجوز ارسال دیدگاه را ندارید

دیدگاه‌ها   

محسن جعفری
0 #1 RE: دو مقاله: ترس از جرم - عوام‌گرایی کیفریمحسن جعفری 1392-12-22 13:18
آقای صفایی سلام خدا قوت-امیدوارم که در امتحانات درسی و زندگی موفق باشید.چند سوال داشتم
1)گفتید برخی جزوات دکتر نجفی اصلاح شده و قدیمی ها را حذف کنید با توجه به اینکه جزوات ایشان از سال 70 می باشد می توانید در لینکی مشخص کنید که کدام ها را باید بخوانیم؟
2)همانطور که می دانید طبق آیین نامه جذب قضات دانشجویان دکتری صرفا مصاحبه تشخیصی دارند.اگر این دانشجو از دکتری برای همیشه انصراف دهد تکلیف سایر مراحل قضاوت او به فرض رسیدن به مرحله گزینش چه می شود؟
3)سوالات دکتری ازاد 92 و93 را با جستجو در سایت حتی به صورت فروشی نیز تا الان موجود نبود.شما راهنمایی ای در این زمینه ندارید؟
---------------------------------------
سلام. تشکر از لطف شما
1. شما نسخه آخر مجموعه تقریرات را دانلود کنید لطفا. در آزمون دکتری، جزوه جامعه شناسی جنایی-ویرایش 1391 مهمتر است. اما نمی توان گفتن، فقط این جزوه بایستی مطالعه شود. از این لینک دانلود کنید.
www.lawtest.ir/downloading/ketab-jozve/263
2. این مورد را لطفا از معاونت آموزش قوه قضاییه بپرسید، اطلاع ندارم.
3. متأسفانه دسترسی ندارم. یکی از دوستان قول داده بودند که سؤالات امسال را در اختیار سایت قرار دهند. گویا هنوز به دستشان نرسیده.

مطالب مرتبط