پرینت

ختنه اجباری به مثابه جنایت علیه بشریت

نوشته شده توسط حامد صفائی آتشگاه در . ارسال شده در مقاله های جزایی

بسم الله الرحمن الرحیم
السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین

دادستان سابق دیوان کیفری بین المللی در دادخواستی راجع به وضعیت کنیا، «ختنه اجباری» را مصداقی از «خشونت جنسی» و رفتار تشکیل دهنده «جنایت علیه بشریت» دانسته بود. شعبه مقدماتی دیوان در رای خویش این رفتار را فاقد و عاری از «طبیعت و ماهیت جنسی» و در نتیجه مانع از تحقق عنوان خشونت جنسی دانسته است. با این حال، به دلیل اسیب رسانی اش به جسم ان را از مصادیق «رفتارهای غیر انسانی» دانسته که به دلیل تحقق در بافت و زمینه قانونی لازم یعنی ارتکاب به صورت سازماندهی شده و یا گسترده آن را از موارد جنایت علیه بشریت بر شمرده است.
بی شک این حکم می تواند به دلیل پذیرش فرهنگی این رفتار(ختنه) و سنت بودن آن در بعضی از ایین ها چالش برانگیز باشد.به خصوص آنکه در رای دیوان تفاوتی میان جنسیت فرد ختنه شده نیز گذاشته نشده است. این مساله ای است که اگر دیوان در مواجه با نسبیت فرهنگی موجود در جهان بدان وقعی ننهد می تواند مقبولیت، کارامدی و حتی مشروعیت آن را به مثابه نهادی که در سر هوای جهانی سازی حقوق کیفری را می پروراند مخدوش سازد. از این رو به نظر می رسد لازم باشد مفهوم «اجباری بودن» در  موضوع ختنه منقح شود.

اجباری بودن در معنای فقدان رضایت صرف می تواند در یک تفسیر ظاهری و موسع ختنه اطفال که در شریعت اسلام وارد و تشریع شده است را نیز در برگیرد که خود می تواند عنصر و مولفه مادی جنایت علیه بشریت را تحقق بخشد هرچند که به دلیل بعید بودن اجتماع ان با دیگر شرایط زمینه ای تحقق این جرم، توجه این اتهام به جوامع اسلامی متصور نیست.

با این حال نهادی که رسالت اصلی ان جهانی سازی حقوق کیفری و ارزش های تحت حمایت ان می باشد نمی تواند فارغ از این قسم ملاحظات باشد و از باورهای ضروری دینی بخش عظیمی از جهان چشم پوشی کند.
هم از حیث صغروی اسیب رسان بودن ختنه و هم از حیث کبروی حدود اختیارات والدین نسبت به طفلشان در انجام این عمل می بایست از سوی اندیشه وران حقوق بشری منقح و بررسی شود و انگاه دیوان در این مساله چالش برانگیز مداخله جزمی و کیفری نماید.

محمدهادی ذاکرحسین- دانش جوی دکترای حقوق کیفری بین المللی دانشگاه تیلبرگ هلند

دانش جوی دکترای حقوق کیفری بین المللی دانشگاه تیلبرگ هلند

شما مجوز ارسال دیدگاه را ندارید

دیدگاه‌ها   

مسعود اکبری
+2 #1 پاسخمسعود اکبری 1392-08-16 08:13
با عرض سلام و خسته نباشید به خدمت دوست گرامی دکتر ذاکر حسین . مطب ارایه شده حضرت عالی به عنوان یک رسم سنتی و دیرینه که در برخی از جوامع قبیله ای آفریقا از سالیان متمادی قبل مرسوم بوده است ، همواره دغدغه بسیاری از اندیشمندان حقوق بشر و حقوق بین الملل بوده به نحوی که در بسیاری از موارد سعی بر آن داشته اند تا بتوانند به هر طریقی آن اعمال را در شمار جنایات علیه بشریت قلمداد نموده و قابل مجازات بدانند . متاسفانه به دلیل فقد قوانین مطلوب داخلی و بعضا سکوت قوانین این موضوع از دیدگاه قانونگذاران داخلی مغفول مانده ، گویی واکنش و پاسخ به آن را خالی از اهمیت دانسته و همسو با افکار عمومی آن جامعه از جرم انگاری این موضوع خودداری کرده اند . به نظر بنده آنچه که باعث گردیده تا مسایلی همچون ختنه اجباری دربعضی از جوامع قبیله ای آفریقا خصوصا کنیا و یا قربانی و مثله کردن دختران جوان به منظور فراری دادن شیاطین خیالی در تایلند ، همچنین ازدواج های اجباری دختران نابالغ با حیوانات در برخی از قبایل محلی مکزیک ، و موارد دیگر ، نتواند به عنوان جنایتی بین المللی صلاحیت دیوان کیفری بین المللی را به خود مشغول نماید ، ارتکاب این جنایات به صورت موردی است که در این صورت در عوض خدشه دار شدن نظم جهانی و وجدان جمعی و واحد جهانی ، تنها نظم محلی و وجدان محلی حمعی را به مخاطره انداخته و در محل ارتکاب جنایت ، ممکن است نظم عمومی خدشه دارگردد. کما اینکه در بساری از مواردی که چنین جنایاتی رخ می دهد ، افرادی که در آن محل حضور دارند از این واقعه استقبال کرده ومعمولا پس از پایان مراسم به برگزاری جشن و مراسم و آیین مذهبی و سنتی می پردازند ، که این حکایت از هماهنگی افکار عمومی آن محل با انجام چنین اعمالی است . با این وجود همانطور که در رای شعبه مقدماتی دیوان نیز آمده است ، خدشه دارشدن نظم بین المللی در صورتی حادث میگردد که ارتکاب جنایت از طریق باند ها و گروه های سازمان یافته و به صورت گسترده صورت گیرد تا بتوان موضوع واجد خصیصه بین المللی باشد و مشمول رفتار غیر انسانی از باب جنایت علیه بشریت گردد و متعاقبا دیوان کیفری بین لمللی در این خصوص صلاحیت رسدگی پیدا نماید لذا برای مقابله با بی کیفر مانی در عرصه بین المللی که امروزه به هدف اصلی حقوق جزای بین الملل بدل گردیده است ، تنها راه مبارزه با این رسوم غیر انسانی این است که خود کشور ها در راستای همسویی و هماهنگی با افکار عمومی جامعه جهانی ، از بعد داخلی به جرم انگاری این موضوعات بپردازند تا به مرور زمان متروک گردند . راه حل دیگر هم متواند صدور قطعنامه و تشکیل کنوانسیون هایی در جهت مبارزه با چنین موضوعاتی و الزام اعضای آن به جرم انگاری و مجازات این اعمال غیر انسانی ، باشد .مسعود اکبری . دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرم شناسی

مطالب مرتبط