پرینت

رویکردی انتقادی به جرایم زیست محیطی فرامرزی

نوشته شده توسط حامد صفائی آتشگاه در . ارسال شده در مقاله های جزایی

صفحه: 83تا 107

نشریه: فصلنامه علمی ترویجی مطالعات بین المللی پلیس

شماره : 15 دوره چهارم پاییز 1392

نویسندگان: حمیدرضا دانش ناری ,

کلیدواژگان: جرایم زیست محیطی فرامرزی، جرم شناسی سبز، نظام جرم انگاری، جرم شناسی انتقادی

چکیده مقاله:
زمینه و هدف: امروزه، رشد پدیده هایی چون سوراخ شدن لایه اوزون، گرم شدن کره زمین، ریزش باران های اسیدی و ... توجه فعالان محیط زیست را به خود جلب کرده است. پیامدهای ناگوار این پدیده ها بر محیط زیست انسانی و طبیعی، علاوه بر آن که، موجب رشد مفهوم عدالت زیست محیطی شده است، در مکاتب فکری جرم شناسانه، قلمروی مطالعاتی جدیدیبه نام جرم شناسی سبز رانیز به وجود آورده است. این پژوهش بر آن است تا با شناسایی مفهوم جرایم زیست محیطی فرامرزی، برخی از چالش های آن را در پرتو جرم شناسی انتقادی و سبز، مورد نقد و ارزیابی قرار دهد. روش: با توجه به موضوع مورد نظر و ضرورت اتخاذ تصویری جامع و گسترده در مورد موضوع پژوهش حاضر، روش مورد استفاده در این تحقیق، روش توصیفی- تحلیلی از نوع کیفی است. یافته ها:جرم شناسی سبز به مثابه شاخه ای از جرم شناسی انتقادی، به دنبال تبیین و تحلیل نظام جرم انگاری رفتارهای مخرب محیط-زیست است. این قلمروی مطالعاتی با شناسایی مفهومی موسع از جرایم زیست محیطی فرامرزی، خلأ نظام جرم انگاری در این حوزه را در بستر مناسبات قدرت، ارزیابی می کند. نتیجه گیری: بر اساس نتایج این پژوهش، از یک سو، عمده جرایم زیست محیطی فرامرزی توسط دولت ها و شرکت های قدرتمند، ارتکاب می یابند و از سوی دیگر، دولت متولی نظام کیفری است. بر این اساس، مسئولیت نظام سیاسی در هنجارگذاری جنایی ( جرم انگاری و کیفرگذاری ) و لابی گروه¬های قدرت ثروت با دولت ها، مانع جرم نگاری جامع آلودگی های زیست محیطی می شود. از این رو، به نظر می رسد که پرهیز از رویکردهای ابزارگرایانه در نظام عدالت کیفری در سطح داخلی و همکاری مناسب نهادهای عدالت جنایی در سطح بین المللی، برخی از چالش های جرایم زیست محیطی فرامرزی را مرتفع سازد.
دانلود مقاله

شما مجوز ارسال دیدگاه را ندارید

دیدگاه‌ها   

sobhan
0 #1 پاسخ: رویکردی انتقادی به جرایم زیست محیطی فرامرزیsobhan 1393-02-20 03:11
با سلام و خسته نباشید. بنده یک انتقاد دوستانه نسبت به شما دارم.
البته قبل از آن تشکر میکنم بابت زحماتتان و ارایه جزوات و دست آوردهای جدید استاد بزرگ دکتر نجفی.
اما انتقاد بنده این است که در سایت بیشتر مقالات و کتب دوستانتان را معرفی میکنیدو قرار میدهید. البته آنها هم زحمت کشیده اند ولی مقالات و کتب علمی تر و قوی تری هم برای معرفی وجود دارد.
انشاا.. که از انتقاد دوستانه این حقیر ناراحت نشده باشید.
تشکر
----------------------------------
سلام. چه خوب که انتقاد می کنید.
پاسخ بنده: معرفی کتب و ... ، در ابتدا، به علت معرفی منابع جدید مرتبط با قانون مجازات اسلامی 1392 بود. اما بعد از معرفی این منابع، تصور کردم لزومی ندارد، رفرنس های اساتید معرفی شود. این ها را همه ما دنبال می کنید و بهتر است از جوانان پرتلاش استفاده شود. منابع افراد عالمی که تلاش می کنند. در مورد موارد معرفی شده در سایت، بایستی عرض کنم که بنده به جز یکی از آقایان، با هیچ کدام، رابطه صمیمی ندارم. بعضاً حتی صدایشان را نشنیده ام، چه رسد به ملاقات حضوری!
اتفاقا یک مورد، همین هفته، پیش آمد. یکی از دوستان، که من ایشان را نزدیکترین دوستم می دانم، دو جلد کتاب ازطریق یکی از ناشران برتر، عرضه کرده اند. اما من کتب ایشان را معرفی نکرده ام. حتی گفت و گویی هم کردیم و به ایشان گفتم که نمی خواهم چهره سایت را به خاطر تو خراب کنم!
بدین ترتیب، تصور می کنم، برداشت حضرت عالی منطبق با واقع نیست؛ اما خیلی خوشحال شدم که تذکر دادید و سعی می کنم که از این پس، از سایرین هم دعوت کنم. شما! اگر رفرنسی دارید که حرف نویی زده اید، استقبال می کنیم. حتی اگر مقاله یا کتابی از یک فرد جوان می شناسید، بفرمایید، با کمال میل استقبال می کنیم.
امیدوارم دلایل بنده را بپذیرید؛ من هم سعی می کنم از منابع افراد تکراری استفاده نکنم تا از چنین برداشت هایی جلوگیری کنم.

مطالب مرتبط