پرینت

توصیه هایی برای متقاضیان سیاسی ترین گرایش حقوق - از زبان رتبه ۱ حقوق بین الملل

مصطفی نصیری، فارغ التحصیل حقوق دانشگاه تهران و رتبه اول کنکور کارشناسی ارشد سال 1391 در رشته حقوق بین الملل است. متن زیر توصیه های شفاف و مفصل او به متقاضیان این گرایش است؛

 

حقوق بین الملل یکی از پویاترین و چالش برانگیز ترین گرایش های حقوقی است. ویژگی این رشته طرح مسائلی بعضا بی سابقه است. همچنین باید دانست که قریب به اتفاق مسایل مطروحه در این رشته به موضوعات سیاسی تنه می زند. البته این منافاتی با حقوقی بودن آن ندارد؛ اگر هر حق را یک امتیاز بشماریم، اشخاص بین المللی هم مثل اشخاص حقوق داخلی لاجرم به دنبال افزایش امتیاز خود هستند. با این تفاوت که اولا جامعه ای که حقوق بین الملل درآن جریان دارد فاقد قوه ی حاکم برتراست و دیگر اینکه طرف های حقوق در این جامعه از نظر زور و قدرت به هیچ وجه همگون و متوازن نیستند و نتیجتا اجرای این حقوق چندان دلچسب و اقناع کننده به نظر نمی رسد.
ضمن آرزوی موفقیت برای همه ی داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد حقوق بین الملل سال ۹۲ در همین جا قصد دارم از مقدمه عرایضم نتیجه ای بگیرم و آن اینکه اگر چه رشته ی مورد نظر شما حقیقتا حقوق، ولی همواره ممزوج با مسائل سیاسی است. فلذا چنانچه با این تصور که می توانید به صرف پرداختن به ابعاد تکنیکی و فنی حقوق بین الملل صرف نظر از سایر ابعاد این رشته توفیق حاصل نمایید بهتر آن است که تجدید نظری در انتخاب خود داشته باشید.
بعد از این مقدمه نسبتا طولانی سر اصل مطلب میرویم. اولا در ارتباط خدماتی که مؤسسات خصوصی کارشناسی ارشد ارائه می کنند صرفا آزمون های آزمایشی قابل توصیه است. آزمون های آزمایشی به داوطلب کمک می کند با برنامه ریزی درس بخواند و آنچه در طول چند هفته مطالعه کرده است را در معرض آزمون قرار دهد. با این کار ضمن مطالعه حجم قابل توجهی از منابع در هر آزمون داوطلب قادر خواهد بود بسنجد نسبت به سایرین حداقل در این بخش از منابع چه وضعیتی دارد و اینکه آیا روشی که در مطالعه خود به کار برده ثمر بخش بوده است یا خیر. مهم ترین ملاک در انتخاب مؤسسه، میزان داوطلب آن است زیرا به نحو مطلوب تری بیانگر وضعیت شما در بین سایرین می باشد. بنابراین لازم است تحقیق کنید که در حال حاضر در رشته ی شما کدام یک از این مؤسسات شرکت کننده ی بیشتری دارد. چنانچه فکر می کنید برنامه ریزی شخصی شما جواب میدهد نیازی به شرکت در آزمون نیست ولی اگر به این نتیجه رسیدید که آزمون لازم است با برنامه ی همان مؤسسه پیش بروید در غیر اینصورت شرکت در آن ها کارکرد خود را از دست می دهد و به گونه ای سر در گمی منتهی می شود.
نکته دیگر اینکه حتی الامکان از جزوات و بسته های آموزشی مؤسسات اجتناب کنید زیرا بسیاری از این جزوات مطالب را به نحو کافی در خود ندارند و اکتفا به آن ها اشتباه بزرگی محسوب می شود.

منابع پیشنهادی برای آزمون حقوق بین الملل و برخی نکات ضروری در رابطه با آن ها ذیلا تقدیم می شود:

۱-حقوق بین الملل عمومی؛ کتاب دکتر ضیایی بیگدلی و جزوه های دکتر بیگ زاده حتی الامکان نسخه های جدیدتر. بدون تردید مهم ترین ماده درسی در آزمون حقوق بین الملل همین درس می باشد. شاید احساس کنید آنقدری که برای این درس وقت صرف کرده اید چیزی عایدتان نشده است. چندان نگران نباشید تقریبا همه در اوایل مطالعه ی خود چنین احساسی دارند. به نظر می رسد مهم ترین دلیل این موضوع این باشد که دانشجویان در دوره ی کارشناسی واحدهای درسی کمی از حقوق بین الملل را میگذرانند و در نتیجه آن طور که با سایر دروس ارتباط برقرار می کنند با این درس مأنوس نمی شوند. بنابراین توصیه می شود با خیال راحت به مطالعه خود ادامه دهید ان شاءالله خیلی زود این احساس برطرف خواهد شد. از متن عهد نامه ها غافل نباشید و علاوه بر منابع مذکور به طور ویژه منشور ملل متحد، اساسنامه ی دیوان بین المللی دادگستری و عهدنامه حقوق معاهدات سال ۱۹۶۹ را مطالعه بفرمایید.

۲-زبان و متون حقوقی؛ دومین درس از جهت اهمیت و به قول دوستان سکوی پرش داوطلبان، درس زبان است.برای این درس توصیه می شود حتما علاوه بر کتاب هایی مثل ۵۰۴ و لغات ضروری تافل مجموعه سوالات زبان عمومی سال های اخیر رشته های مختلف علاوه بر حقوق را مورد توجه ویژه قرار دهید. زیرا مجموعه ی این سوالات بسته ای از لغات ارزشمند مورد عنایت طراحان سوالات کنکور را در اختیار شما قرار می­دهد.منظور از این سوالات تمام قسمت های سوال می باشد زیرا بعد از انجام این کار متوجه خواهید شد بسیاری از گزینه های اشتباه آزمون های قبلی در سال های بعد به عنوان پاسخ صحیح مورد سوال قرار گرفته اند. ضمنا برای بخش تخصصی حتی المکان درک مطلب خود را تقویت کنید زیرا پاسخ به این سوالات بیش از آن که از شما سواد حقوقی به زبان انگلیسی طلب کند فهم متن را می خواهد. با وجوداین لازم است تا حدودی با استفاده از منابع موجود ترجیحا کتاب Law text با اصطلاحات حقوقی به زبان انگلیسی نیز آشنا باشید.

۳-حقوق اساسی؛ کتاب بایسته های حقوق اساسی دکتر قاضی و جلد دوم کتاب دکتر محمد هاشمی
تسلط بر متن قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اهم امور در مطالعه این درس می باشد. همچنین با توجه به اشباع سوالات این قانون به جهت طرح سوال های متعدد از آن، در سال های اخیر توجه طراحان سوال معطوف به قوانین عادی با موضوع حقوق اساسی شده است بنا براین از این قوانین و آیین نامه ی نهادهای اساسی که نام آن ها در قانون اساسی آمده غافل نشوید.

۴-حقوق بین الملل خصوصی؛ کتاب مرحوم دکتر محمد نصیری و دکتر الماسی. متن مواد مرتبط با این درس را از روی قانون مدنی با دقت مطالعه بفرمایید. با توجه به حجم کم این درس و روانی مطالب آن معمولا داوطلبان آن را بالا می زنند. با کمی دقت در آزمون، خواهید توانست درصد بالایی را کسب کنید

۵-حقوق مدنی تعهدات؛ کتاب قواعد عمومی قراردادها دکتر صفایی و اعمال حقوقی دکتر کاتوزیان
مواد مرتبط با بحث تعهدات از جمله مواد ۱۸۳تا ۳۳۷ قانون مدنی را چندین بار از روی قانون مدنی در نظم حقوقی کنونی دکتر کاتوزیان مطالعه بفرمایید. مبحث وقایع حقوقی اگرچه از سر فصل های درس حقوق تعهدات می باشد با وجود این از سال ۸۲ به این سو مورد سوال نبوده و بنابراین مطالعه ی کتاب وقایع حقوقی دکتر کاتوزیان چندان ضرورتی ندارد ولی مواد مربوط به این موضوع در قانون مدنی(مواد ۳۰۱تا۳۳۷) را از باب محکم کاری مد نظر داشته باشید. هم چنین مواد مربوط به خیارات را از قسمت انتهایی بیع در قانون مدنی مطالعه بفرمایید.

*مهارت تست زنی خود را تقویت کنید. کتاب های طبقه بندی شده نسبت به کتاب هایی که به ترتیب سال تست ها را ذکر کرده اند ترجیح دارند. همراه مطالعه به تدریج تست هم بزنید و لزومی ندارد بعد از اتمام همه دروس تازه شروع به تست زدن کنید ولی حداقل ۴۸ ساعت فاصله بین مطالعه و تست زدن در هر مبحث ضروری به نظر میرسد.

** منابعی که معرفی گردید ضروری ترین کتاب هایی هستند که مطالعه آن ها الزامی است. مطالعه سطحی منابع متعدد بدون تسلط کافی بر آن ها برای موفقیت در آزمون هیچ جایگاهی ندارد بنابراین توصیه می شود از صرف وقت به این صورت جدا خودداری کنند و به جای آن منابع اصلی را چندین بار مطالعه کنند تا تسلط کافی حاصل شود.

در پایان درصدهای خود را جهت اطلاع ذکر می کنم:

زبان ۷۸
حقوق بین الملل عمومی ۷۶
حقوق اساسی ۸۲
حقوق مدنی تعهدات ۸۴
حقوق بین الملل خصوصی ۹۱

منبع : http://rhoghough.ir/

شما مجوز ارسال دیدگاه را ندارید

دیدگاه‌ها   

رقیه.ع
0 #19 مشاورهرقیه.ع 1393-02-22 06:58
هوالحی/باسلام متاسفانه بنده دیرهنگام از وجود شما مطلع شدم من81ادبیات فارسی فارغالتحصیل شدم 93 دوباره خواستم که دوباره وارد جامعه علم شوم درصدهایم اصلادرحد انتظارم نبود درخواست مجدد داده ام ایا رتبه449 که اخرین رتبه مجاز در روزانه2583است می تواند مرا به قبولی در روزانه امیدوار سازدالبته گرایش5 حقوق بشر با817وگ4عمومی 2566/گ11 ارتباطات ودرصدها:متون حقوقی20بین سی ویک وشصتوهفت/اساسی بیست وشش وسشت وهفت ومدنی بیست وشش وسشت وهفت /خصوصی سی وهفت وهتاد وهشت
خواهشمندم چون یک معلم وبرادر راهنماییم نمایید
---------------------------
سلام.برای سال آینده تلاش کنید
زهرا.f
+3 #18 RE: توصیه هایی برای متقاضیان سیاسی ترین گرایش حقوق - از زبان رتبه ۱ حقوق بین المللزهرا.f 1393-01-12 07:23
با عرض سلام وخسته نباشید
من امسال کنکور ارشد بین الملل دادم و خیلی استرس دارم درصدهام تقریبا به این ترتیب هست
متون حقوقی 66 بین الملل خصوصی 75 بین الملل عمومی 33 حقوق اساسی 45 تعهدات 35
به نظرتون رتبم تقریبا چطور میشه؟ ممنون میشم جواب بدین
--------------------------
thd-akbarzadeh.blogfa.com/Profile/
sima
0 #17 RE: توصیه هایی برای متقاضیان سیاسی ترین گرایش حقوق - از زبان رتبه ۱ حقوق بین المللsima 1392-09-15 10:07
به نقل از sima:
با سلام و احترام اینجانب فارغ التحصیل رشته حقوق میباشم و چون علاقه زیاد به ادامه تحصیل دارم به دلیل متاهل بودنم نمی توانم ادامه تحصیل بدهم و سوالی که داشتم خدمت شما نظر شما در مورد نوشتن مقاله چیست؟‌اطلاعات اینجانب در زمینه مقاله بسیار ناچیز است و نمی دانم از کجا شروع کنم خواهش می کنم راهنمایی ام کنید چون دوست دارم مقاله علمی بنویسم آیا لازم است بعد از معلوم شدن موضوع مقاله ککتاب تهیه کنم و یا از اینترنت کمک بگیرم خواهش میکنم راهنماییم کنید خلاصه برایم توضیح دهید خیلی ممنون میشم اگر من مقاله را نوشتم امکان اینکه شانس قبولی من در دکترا بالا باشد هس؟خواهش میکنم توضیح دهید خیلی ممنون.
----------------------------
سلام. برای نوشتن مقاله بایستی کتب روش تحقیق مطالعه کنید. و مقالات مرتبط با رشته تان. حقوق کیفری هستید؟

اقایه صفایی من کارشناسی رو تموم کردم ارشدم شرایط مهیا نشده
--------------------------
شما حرف از دکتری زدید، تصور کردم کارشناسی ارشد هستید. فعلا نیاز به مقاله نیست. برای مقالات علمی-پژوهشی بایستی با یک نفر از اساتیدتان که حداقل دانشجوی مقطع دکتری باشد همکاری کنید وگرنه مجلات علمی پزوهشی مقالات کارشناسان را قبول نمی کنند. البته این قانون نیست، اما در عمل پذیرش نمی کنند. برای مقاله نوشتن زود است. فعلا برای ارشد تلاش کنید، در دوره ارشد رزومه می توانید بسازید
sima
0 #16 RE: توصیه هایی برای متقاضیان سیاسی ترین گرایش حقوق - از زبان رتبه ۱ حقوق بین المللsima 1392-09-14 15:45
با سلام و احترام اینجانب فارغ التحصیل رشته حقوق میباشم و چون علاقه زیاد به ادامه تحصیل دارم به دلیل متاهل بودنم نمی توانم ادامه تحصیل بدهم و سوالی که داشتم خدمت شما نظر شما در مورد نوشتن مقاله چیست؟‌اطلاعات اینجانب در زمینه مقاله بسیار ناچیز است و نمی دانم از کجا شروع کنم خواهش می کنم راهنمایی ام کنید چون دوست دارم مقاله علمی بنویسم آیا لازم است بعد از معلوم شدن موضوع مقاله ککتاب تهیه کنم و یا از اینترنت کمک بگیرم خواهش میکنم راهنماییم کنید خلاصه برایم توضیح دهید خیلی ممنون میشم اگر من مقاله را نوشتم امکان اینکه شانس قبولی من در دکترا بالا باشد هس؟خواهش میکنم توضیح دهید خیلی ممنون.
----------------------------
سلام. برای نوشتن مقاله بایستی کتب رشو تحقیق مطالعه کنید. و مقالات مرتبط با رشته تان. حقوق کیفری هستید؟
مهناز
0 #15 RE: توصیه هایی برای متقاضیان سیاسی ترین گرایش حقوق - از زبان رتبه ۱ حقوق بین المللمهناز 1392-09-14 11:39
با سلام و احترام

من کارشناسی علوم سیاسی خوندم اما علاقه زیادی به حقوق بین الملل دارم آیا با مطالعه منابعی که شما ذکر کردین شانس قبولی دارم ؟البته من جز کتاب دکتر بیگدلی و کتاب دکتر نصیری و هم چنین سازمان های دکتر موسی زاده منبع دیگه ای مطالعه نکردم.
--------------------------
سلام. مابین دو رشته علوم سیاسی و حقوق بین الملل رد و بد دانشجو همیشه وجود دارد. همین امر باعث شد که سازمان سنجش نیز به فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد هریک از این دو رشته اجازه دهد تا در آزمون دکتری رشته دیگر شرکتد کنند. پس قرابیت بسیاری دارند. من سطح اطلاعات شما را نمی دانم. اما به نظرم شانس قبولی همیشه وجود دارد. چون کتب خوبی هم مطالعه کردید تاکنون.
حامد عسکری
0 #14 RE: توصیه هایی برای متقاضیان سیاسی ترین گرایش حقوق - از زبان رتبه ۱ حقوق بین المللحامد عسکری 1392-09-07 13:09
سلام.کتاب مجموعه تست حقوق تعهدات داخل بازار نیست.نمیدونم چیکار کنم
------------------
سلام. از کتب تست حقوق مدنی استفاده کنید. مانند کتاب تست آقای دکتر شهبازی
حسین د
-1 #13 RE: توصیه هایی برای متقاضیان سیاسی ترین گرایش حقوق - از زبان رتبه ۱ حقوق بین المللحسین د 1392-09-05 14:02
با سلام
ادین دادرسی کیفری جدید نسبت به قانون سابق تغیرات زیادی داشته؟شنیدم حدود 700 ماده شده.این درسته؟
---------------------------
سلام. بله. آخرین نسخه آن در صقحه اصلی درج شده است. فقط در این سایت!
حسین د
0 #12 پردیس خودگردانحسین د 1392-09-04 15:46
به نظر شما پردیس خودگردان علامه طباطبایی ارزش هزینه کردن ورفتن داره؟
-------------------------
سلام. بایستی شرایط خود را بسنجید، از نظر بنده برای کسانی که مدرک نیاز دارند بله
الهه
+1 #11 RE: توصیه هایی برای متقاضیان سیاسی ترین گرایش حقوق - از زبان رتبه ۱ حقوق بین المللالهه 1392-09-04 08:09
سلام 2ماه تاارشد93 مهلت دارم چی وچطوربخونم که نتیجه بگیرم بین الملل میخوام بخونم ممنون میشم بگین
-------------------------
سلام. ساعات مطالعه خود را در کنار کیفیت مطالعه افزایش دهید. این روزها بسیار مهم است. منابع را که دیدید. سعی کنید با یکی از دانشجویان رشته خود صحبت کنید.
عباد
0 #10 RE: توصیه هایی برای متقاضیان سیاسی ترین گرایش حقوق - از زبان رتبه ۱ حقوق بین المللعباد 1392-07-18 15:44
بنده از کتاب های طبقه بندی شده جهت تست زنی سوال نموده بودم که از کدام موسسه آموزش عالی تهیه کنم. شما فرمودید که کتب تست مورد نظرتان در قسمت منابع آزمونی ذکر شده است. اما در قسمت منابع آزمونی چیزی در مورد حقوق بین الملل بنده ندیدم. در مورد منابع کارشناسی ارشد حقوق خصوصی چیزی بود ولی در مورد حقوق بین الملل چیزی نبود. لطفاً اگر هم وجود دارد لینک آن را برای من قرار دهید. ممنون از شما

لطفاً بفرمایید از کدام موسسه آموزش عالی کتاب های طبقه بندی شده جهت تست زنی رو تهیه کنم؟
---------------------------
سلام. لینک زیر را مطالعه کنید و با شماره مندرج در آن تماس بگیرید
www.lawtest.ir/206
مریم 12333
0 #9 سوال مهممریم 12333 1392-07-12 12:00
با سلام من به رشته بین الملل علاقه دارم آیا امکان قبولی تو این رشته زیاده یا خصوصی چون من وقت کمی تا آزمون سراسری دارم. لطفا به سوالم جواب بدید
-----------------------
سلام. خصوصی ظرفیت بیشتری دارد. هر رشته که به آن علاقه دارید و توانایی لازم، به سمت آن بروید
لیلا
0 #8 RE: توصیه هایی برای متقاضیان سیاسی ترین گرایش حقوق - از زبان رتبه ۱ حقوق بین الملللیلا 1392-07-11 16:12
با سلام ببخشید ایین دادرسی کیفری عوض شده ؟؟؟؟؟؟؟
----------------------------
سلام. خیر. اما چند ماده آن توسط ق.م.ا. 1392 نسخ شده است.
عباد
0 #7 RE: توصیه هایی برای متقاضیان سیاسی ترین گرایش حقوق - از زبان رتبه ۱ حقوق بین المللعباد 1392-07-11 11:55
سلام و عرض احترام

لطفاً بفرمایید از کدام موسسه آموزش عالی کتاب های طبقه بندی شده جهت تست زنی رو تهیه کنم؟
---------------------------
سلام. کتب تست مورد نظرم در قسمت منابع آزمونی ذکر شده است
مرضیه جعفری
0 #6 RE: توصیه هایی برای متقاضیان سیاسی ترین گرایش حقوق - از زبان رتبه ۱ حقوق بین المللمرضیه جعفری 1392-06-22 08:39
با توجه به حجم بالای کتاب حقوق بین الملل عمومی دکتر ضیائی، اهمیت فصول و مطالب ابن کتاب به چه ترتیبی هست؟ و اینکه آیا همه ی مطالب نیاز به مطالعه دارن یا خیر؟ با تشکر
---------------------------
سلام. متاسفانه در این زمینه اطلاعاتی ندارم، شما را به رتبه 1 حقوق تجارت بین الملل ارجاع می دهم:
lawtest.ir/.../...
بهناز
+2 #5 RE: توصیه هایی برای متقاضیان سیاسی ترین گرایش حقوق - از زبان رتبه ۱ حقوق بین المللبهناز 1392-04-08 09:32
سلام به نظرتون با رتبه 143 حقوق بین الملل شبانه میتونم قبول بشم؟
---------------------
سلام. ظرفیت ها را فراموش کردم. معمولا اگر ظرفیت روزانه و شبانه حدود 150-155 باشد، افرادی مانند شما، شانس دارند.
ندا موسوی
0 #4 شانس قبولیندا موسوی 1392-03-16 09:40
سلام من بارتبه 298جزا توانتخاب رشتم اول همه ی روزانه هاروزدم به نظرشما اشکالی نداره؟راسته میگن انتخابای بعدیم ممکنه بسوزه؟؟
----------------------
سلام. هیچ اشکالی ندارد. خیر . همه انتخاب های شما بررسی خواهد شد. احتمالا غیرانتفاعی مفید قم/اشرفی و... قبول شوید.
ندا موسوی
0 #3 شانس قبولیندا موسوی 1392-03-15 22:04
سلام توروخداجواب منو بدین خیلی نگرانم.به نظر شما با رتبه 298 جزا دانشگاه اشرفی قبول میشم برام مهمه تورو خدا جواب بدین
------------
سلام. سال قبل غیر انتفاعی ها قبول می شدید. امسال را نمی دانم.
واعظ
0 #2 RE: توصیه هایی برای متقاضیان سیاسی ترین گرایش حقوق - از زبان رتبه ۱ حقوق بین المللواعظ 1392-03-15 06:56
ایا می توان با رتبه 28 حقوق محیط زیست امید قبولی برای ظرفیت 15 تایی داشت ؟
-------------------------
سلام. متاسفانه اطلاع ندارم.
م اصل
0 #1 RE: توصیه هایی برای متقاضیان سیاسی ترین گرایش حقوق - از زبان رتبه ۱ حقوق بین المللم اصل 1392-02-25 22:32
سلام و احترام
با رتبه حدود هزار و دویست حقوق عمومی کدام دانشگاهها میشه قبول شد
ممنون
----------------------
سلام. شاید مجازی، اما همه گزینه های را انتخاب کنید.