پرینت

انتشار کتاب بازدارندگی نوین: جرم و سیاست جنایی در عصر جهانی شدن

نوشته شده توسط حامد صفائی آتشگاه در . ارسال شده در اخبار

کتاب بازدارندگی نوین: جرم و سیاست جنایی در عصر جهانی شدن به صورت ترجمه و تحقيق توسط آقایان دکتر امیرحمزه زینالی و حسین محمدکوره‌پز ارائه شده است.

در بخش اول این اثر كه به صورت تأليف مي باشد، به موضوع مهم جهاني شدن و تأثيرات آن بر عرصه بزهكاری، جرم شناسی و عدالت كيفری پرداخته شده است. همچنين موضوع جهان شمولی حقوق بشر نيز مورد توجه قرار گرفته است. بخش دوم نيز كه ترجمه مقاله ای از دكتر پاتريك جی كينان استاد دانشكده حقوق دانشگاه ايليونز امريكا و از معدود و اولين نوشتگان جرم شناختی و حقوقی در زمينه تأثيرات جهانی شدن بر نظريه های جرم شناختی و سياست های جنايی مي باشد به فارسي برگردانده شده است.

پیشگفتار کتاب:

فرایند جهانی‌شدن در کنار آثار و تبعات مثبت فراوانی که در حوزه‌ها و ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی داشته است، پیامدهای منفی را نیز در سطوح خرد و کلان به همراه داشته است. یکی از این پیامدها ناظر به تحولات عرصه بزهکاری است. در واقع، جهانی‌شدن نه‌تنها قلمروهای نوینی را برای بزهکاران فراهم کرده و روش‌های ارتکاب جرایم را متحول کرده است، بلکه به نحو فراملی هزینه‌های ارتکاب جرم را نیز کاهش داده است. جهانی‌شدن تجارت، آثاری همانند جست‌وجوی مشتری برای محصولات نامشروع در آن سوی مرزها، ارتقای سطح جرایم، ارتباط پیچیده جرایم داخلی و فراملی، فرصت‌های جدیدی را برای مجرمین دربرداشته است. به بیان دیگر امروزه بزهکاران و گروه‌های مجرمانه از دهکده جهانی و آثار آن از قبیل فناوری اطلاعاتی برای ارتکاب اعمال خود به صورت گمنام استفاده می‌کنند و می‌توانند بدون محدودیت از طرقی بی‌سابقه کارهای خود را انجام دهند. براین‌اساس، امروزه جهانی‌شدن، این اندیشه را که جرم‌ «پدیده‌ای محلی» است، به شدت تغییر داده است. این تغییر به روش‌هایی در حال انجام است که هنوز مورد بررسی کامل و دقیق قرار نگرفته‌اند. اگرچه جرم به عنوان یک واقعه، همیشه مؤلفه محلی عمده‌ای دارد، زیرا نوعاً مخاطب آن قربانیان محل وقوع حادثه هستند، اما امروزه هرچه بیشتر در حال تبدیل شدن به یک پدیدة «فراسرزمینی» است. در دهه‌های گذشته سازمان‌های جنایی با بهره‌مندی از جهانی‌شدن اقتصاد و فناوری‌‌های جدید ارتباطی و حمل‌ونقل به گونه‌ای فزاینده عملیات خود را در فراسوی مرزها مستقر کرده‌اند. راهبرد آنها، استقرار کارکردهای مدیریتی و تولیدی در مناطق کم‌خطر، یعنی مناطقی که این سازمان‌ها در آن از کنترل نسبی بر محیط نهادی برخوردارند است؛ آنها درعین‌حال مناطقی را به عنوان بازارهای ترجیحی خود برمی‌گزینند که بیشترین تقاضا در آنها وجود دارد تا بتوانند قیمت‌های بالاتری مطالبه کنند. بدین‌سان، نظریه ارزیابی سود و هزینه ارتکاب جرم در جرم‌شناسی نه‌تنها موجبات تشکیل و گسترش سازمان‌های جنایی را فراهم کرده است، بلکه فعالیت‌های مجرمانه را در پرتو فرایند قلمروزدایی ناشی از جهانی‌شدن به سمت قلمروهایی کشانده است که ارتکاب جرم در آنجا منافع زیاد و خطرات کمتری درپی ‌دارد. البته این کاهش هزینه‌های ارتکاب جرم و ایجاد محیط‌های امن برای تبهکاران، مختص سازمان‌های جنایی نبوده و این فرایند انتقالی در مود افراد و گروه‌های عادی بالقوه بزهکار نیز رخ داده است. ...

دریافت فهرست مطالب و ادامه پیشگفتار اثر

 

بازدارندگی نوین: جرم و سیاست جنایی درعصر جهانی شدن

 

 

شما مجوز ارسال دیدگاه را ندارید

دیدگاه‌ها   

م. ن
0 #1 تبریک به آقای کوره پزم. ن 1394-09-02 13:52
سلام و ارادت
خدمت آقای کوره پز، دوست بزرگوار تبریک میگیم کار پژوهشی جدیدشون رو
موفق و سلامت
نورپور

مطالب مرتبط