پرینت

آزمون سراسری قضاوت سال 1395 در مهرماه سال جاری برگزار خواهد شد

نوشته شده توسط حامد صفائی آتشگاه در . ارسال شده در قضاوت

به گزارش معاونت منابع انسانی قوه قضاییه، به اطلاع عموم متقاضیان ثبت نام در آزمون قضاوت سال 1395 می رساند؛ آزمون سراسری قضاوت در مهرماه سال جاری برگزار خواهد شد. بر این اساس ثبت نام از داوطلبان در نیمه دوم تیرماه از طریق سایت سازمان سنجش و آموزش کشور به عمل خواهد آمد.

همچنین آزمون، طبق روال سال های گذشته دو مرحله ای (تستی و تشریحی) است و پذیرفته شدگان نهایی به مرحله مصاحبه علمی شفاهی راه می یابند. شرایط لازم برای ثبت نام و شرکت در آزمون و سایر جزئیات مربوط در اطلاعیه های بعدی خواهد آمد.

لازم به ذکر است این آزمون صرفاً ویژه داوطلبان با مدرک تحصیلی دانشگاهی است و لذا شرایط آزمون حوزوی و زمان برگزاری آن متعاقباً از طریق پرتال جامع معاونت منابع انسانی قوه قضاییه اطلاع رسانی خواهد شد.

شما مجوز ارسال دیدگاه را ندارید

دیدگاه‌ها   

محمد
0 #16 پاسخ: آزمون سراسری قضاوت سال 1395 در مهرماه سال جاری برگزار خواهد شدمحمد 1395-04-21 17:31
اقای صفائی ممنونتم. گویا جذب اختصاصی ثبت نامش اعلام شده. این رفیق ما تمام واحدهای ارشد به جز پایان نامش رو گذرونده و معدلش هم گروه الف است. با این وضعیت آیا میتونه جذب اختصاصی شرکت کنه؟ ممنونم ازت بابت پاسخت
----------------------------------------
سلام. طبق آیین نامه نخیر. اما زنگ بزنید بپرسید.
محمد
0 #15 پاسخ: آزمون سراسری قضاوت سال 1395 در مهرماه سال جاری برگزار خواهد شدمحمد 1395-04-18 19:48
سلام اقای صفائی
یکی از دوستان التماس دعا داشت گفت به نظر شما امسال جذب اختصاصی قضات وجود داره یا نه؟
اگر هست معمولاً چه تاریخی برگزار میشه
ممنونم بابت پاسخت
------------------------------
سلام. یله جذب دارند. با معاونت مربوطه در قوه قضاییه تماس بگیرید
امین فرهمند
+1 #14 پاسخ: آزمون سراسری قضاوت سال 1395 در مهرماه سال جاری برگزار خواهد شدامین فرهمند 1395-04-17 19:32
از اونجایی که دوستان از روایات استفاده کردن درباره منصب قضاوت و شخص قاضی و چون روایتی که دوستان ذکر کرده بودند و از اون نتیجه گیری کرده بودند من لینکی از سایت معتبر اسلام کوئست در باب همین روایت رو میزارم که هم بررسی سندی کرده و هم بررسی محتوایی و اخر هم نتیجه گیری کرده.امیدوارم جواب سوالات بعضی دوستان در این لینک باشد
www.islamquest.net/fa/archive/question/fa24151
محمد
+1 #13 پاسخ: آزمون سراسری قضاوت سال 1395 در مهرماه سال جاری برگزار خواهد شدمحمد 1395-04-15 22:18
بحث از این بیشتر جایز نیست. قاضی ماذون رو خیلی باحال امدی. در ضمن بنده قصد زیر سوال هیچ قاضی را نداشتم و ندارم. قضات به اولین چیزی که نیاز دارن یک امکانات مالی و دو رفاه اجتماعیه.
باید به این جماعت احترام گذاشت که احترام به این جماعت باعث استوار شدن بنیانهای عدل تو جامعه میشه. ولی خوب به تعبیر یکی از دوستان این توجیه ها از علایم ظهوره.
راه روشنه ولی عده ای دارن به اصرار کج کج راه میرن و وانمود هم میکنند که دارن راست راست راه میرن. معید باشید
حسین م ج
+1 #12 پاسخ: آزمون سراسری قضاوت سال 1395 در مهرماه سال جاری برگزار خواهد شدحسین م ج 1395-04-15 21:37
حسین مفضل جهرمی
منصب قضاوت از مناصب جليله ‏اي است كه از طرف خداي متعال ، براي پيغمبر (ع) و از طرف او براي ائمه معصومین و از طرف آنان براي فقيه جامع الشرايط و همچنین قضات ماذون در صورت عدم کفایت مجتهد جامع الشرايط ثابت شده است . قضاوت شان بزرگي دارد و تحقيقاً وارد شده است كه : قاضي به درستي در پرتگاه جهنم قرار گرفته است . و از اميرالمومنين ع است كه فرمود : اي شريح ، جايگاهي نشسته‏اي كه فقط پيغمبر يا وصي پيغمبر يا شقي در آنجا مي‏نشيد و در روايتي است كه : كسي كه در دودرهم به غير آنچه كه خداي عزّوجلّ نازل فرموده حكم نمايد تحقيقاً كافر شده است و در روايت ديگري است كه : زبان قاضي بين دو جمره از آتش است تا اينكه بين مردم قضاوت كند ، پس يا در بهشت است و يا در آتش و روایات دیگر... با این حال این روایات در مقام خطیر بودن مقاومت و جایگاه قضاوت هستند نه این که هر کس در این جایگاه قرار گرفت اهل جهنم است و هیچ کدام از روایات چنین نگفته و الا باید گفت همه قضات در جمهوری اسلامی اهل جهنم هستند. شرع اسلام برای تصدی منصب قضاوت شرایطی را آورده هر کس که یقین کند که آن شرایط را دارا میباشد میتواند این تصدی را عهده دار شود. که مهمترین این شرایط عدالت و اجتهاد می باشد و نیازی به علم لدنی نیست.که البته به شرط اجتهاد در شرایط فعلی و با توجه به ماذون بودن قضات نیازی نیست. بنابراین اگر کسی چنین منصبی را با وجود داشتن شرایط عهده دار شود و از عهده آن برآید دلیلی بر عقوبت اخروی وجود ندارد.
محمد
-1 #11 پاسخ: آزمون سراسری قضاوت سال 1395 در مهرماه سال جاری برگزار خواهد شدمحمد 1395-04-15 10:25
در پاسخ به این دوست عزیز میبایست گفت قاعده ای که فرمودن(كلما حكم به الشرع حكم به العقل)یکی از قواعد پر حاشیه است که ممکنه این مفهوم، مصادیق زیانباری را منتج کنه. ولی این نکته رو باید بگم که تو اظهار نظر قبلی بنده که تقریبا 26 خطه لااقل پنج شش تا دلیل عقلی و علمی اوردم مبنی بر صحت گفتمان امام معصوم. پس بهتره بگیم قاعده مذکور اینجا استناد نداره.
در باب مثال این دوستمون هم بنده آخر بحث پوزش طلبیدم به خاطر بحث غیر علمی ولی از این دست افراد فراوان هستند که من باب شناخت واقعی تن به این کار ندادن (البته خوب مسلما افرادی هستند که به خاطر عدم علاقه تن به این کار ندادن). اما باید گفت اینجا اصلا بحث علاقه افراد به این سمت مطرح نیست. همونطور که حکومت بر جامعه اسلامی اختیار امام معصوم و جانشینان بر حق ایشونه، قضاوت هم همینطوره. خیلی حرفها اینجا میشه زد ولی من میگم نمیشه بگیم اقا چون شما بنا به شرایطت (داشتن نیازهای مالی، کمبود احساس تأیید شدن در اجتماع و رسیدن به اون بواسطه عهده دار شدن به این منصب و ...) علاقه داری به کار قضاوت بیا امتحان منصب بده. مسلما فاکتورهای بسیار مهم تری از صرف علاقه برای گزینش قضات وجود داره و خنده داره که بیایم به صرف علاقه افراد بسنده کنیم. رفیق بنده و امثال ایشون هم درک کردند این جایگاه و نرفتند (نه اینکه علاقه به پول و ... نداشته باشند).
بحث زیاده ولی خوب باید انسانها به این درک برسند که برخی جایگاهها فقط مسئولیت برای ادم داره اگر بخاد به نحو احسنت انجام بده. قضاوت هم از جمله این سمت هاست، لکن تو جامعه بی بروبگرد به سمت قضاوت به عنوان یک فرصت نگریسته میشه چون مزد، مزایا و پایگاه اجتماعیه خوبی داره (که البته باید هم همینجور باشه) نه یک تعهد و تکلیف مخلصانه.
ای کاش شرایط رو به نحوی تنظیم میکردند که هر کس به خودش اجازه فکر کردن به منصب قضاوت رو تو تخیلاتش نده چه برسه به اینکه عملا اقدام به چنین کاری کنه. من به همین قدر بسنده کنم که حقوق هیئت علمی دانشگاه برابری میکنه با حقوق یک قاضی. چرا باید یک شخص پس از ده سال(لااقل)مطالع ه تخصصی و تحصیل و پژوهش در دانشگاههای درجه یک، بتونه استاد یک دانشگاه بشه ولی قضاوت که این همه در بابش حدیث و امر و نهی فقهی داریم به صرف یک لیسانس افراد (اون هم از هر دانشگاهی) بسنده کنیم و بگیم دوستان متمایل به این سمت توجه داشته باشند که اواسط تیرماه ثبت نام این ازمونه و شصت تومان هم هزینه ثبت نامشه؟؟؟؟!!!!!
حسين م
+1 #10 پاسخ: آزمون سراسری قضاوت سال 1395 در مهرماه سال جاری برگزار خواهد شدحسين م 1395-04-15 07:01
لطفا موضوع رو پيچيده نكنيم...كلما حكم به الشرع حكم به العقل...
آيا عامه مردم هم به چند گروه تقسيم نميشن كه فقط مومنين به بهشت مي رن.
اگر كسي با 8 تا مقاله نمي ره سمت قضاوت مثل خيلي از اساتيد بزرگوار دلايل متفاوتي مي تونه داشته باشه كه مهمترينش عدم علاقه به منصب قضا يا علاقه به كارهاي مطالعاتي است. ما نميتونيم چون 4 نفر دوست ندارن قضاوت كنن حكم كلي بديم.
تالي فاسد اين استدلالات به نظر بنده آشكاره. انشالله پيروز و موفق باشيد.
محمد
0 #9 پاسخ: آزمون سراسری قضاوت سال 1395 در مهرماه سال جاری برگزار خواهد شدمحمد 1395-04-14 20:05
دوست عزیز،
جواب سوالاتت رو به ترتیب میدم، خوب گوش کن
1- احتمالا فقه خونده ای.در بسیاری از کتابهای فقهی از جمله تحریر و لمعه در باب قضاوت گفتند کار امام معصومه. دقت کن خوب. میگن کار معصومه. در نبود ایشون تکلیف به گردن فقیه جامع الشرایط میوفته. این برمیگرده به تقوای امام معصوم و فقیه جامع الشرایط. اگر تو عمرت تا الان به تعداد انگشتهای دستت گناه کبیره نکردی برو امتحان قضاوت بده انشالله قبول بشی.
2- مبحث قضاوت مبحثیه که علاوه بر علم بسیار زیاد دنیوی، نیاز به علم لدنی هم داره، چیزی که به پاکان و مخلصان درگاهش من جمله فقها و امام معصوم داده شده. تونستی از فردای خودت آگاه بشی که آیا زنده ای یا خواهی مرد برو امتحان قضاوت بده انشالله قبول بشی.
از حدیث گفتی. شما برو رجوع کن به اون حدیث و خوب مطالعش کن، بنا به نظر امام صادق رییس مکتب جعفری، از بین چهار قسم قاضی سه قسم مستقیما میرن جهنم و همونجا ماندگار خواهند بود. قسم اول کسیه که به ظلم حکم میکنه و میدونه که ظلم کرده، اظهر من الشمسه ایشون جاش کجاست. قسم دوم کسیه که به ظلم حکم کرده و فکر میکنه به عدل حکم داده(فکر نمیکنه به ظلم حکم داده) ایشون هم به تبع قاضی اول جاشون جهنمه. قسم سوم قاضی است که به عدل حکم کرده ولی بنا به شانس و نه از روی آگاهی و علم متقن، ایشون هم علی رغم اینکه به عدل حکم دادن باز هم جاشون جهنمه. قسم چهار بهشتین که از روی علم کامل حکم عادلانه میدن و میدونن هم که حکمشون صحیحه. حدیث به طور مطلق و در پاسخ به سوال یکی از محبین امام بیان شده و هیچ تخصیصی به این حدیث وارد نشده. پس بی برو برگرد حکم کلی و عامه. از قاضی شدن اشخاص فاقد صلاحیت گفتی من دوستم از ترس بیکاری و شکم گشنه رفت قاضی شد. داماد عموم وکیل بود کارش کساد بود رفت قاضی شد. یکی دیگه از رفیقان که دانشجوی دوره دکتراست و خدمت نره به بهای خدمت نرفتن میخاد امسال امتحان قضاوت بده. دوست دیگرم وکیل بود به هزار شگرد ..... رو تو مسائل دور میداد الان قاضی شده. این از دوستان و اشنایان بنده که قاضی شدن. اما دوستانی دارم که مسلما اقای صفایی اینان رو میشناسه. یکیشون علم و تقوا ازش میباره. جوان بیست و هفت هشت سالست ولی کتاب تخصصی و هشت تا مقاله پژوهشی داره. دانشجوی دکتراست و تو دانشگاه ملی داره تدریس میکنه. اصلا فکر قضاوت هم به کلش نزده، چون خوب درک کرده منصب قضاوت چیه و جایگاه قاضی کجاست.
عذر میخام بحث غیر علمی شد ولی میخام بگم شما به فکر اخرت خودت باش. واجب کفاییه درست اما برای خوبان و عالمان جامعه. در اخر گفتی در هر کاری اشتباه هست رجوع کن به بند 2 و 3 فرمایش امام معصومت که الان نقلش کردم. پسر خوب قضاوت جای اشتباه کردن من و تو نیست که اگر باشه نمیسپاردنش به امام معصوم و فقیه جامع الشرایط.
از اجر اخروی گفتی، شیخ طوسی در کتاب مبسوطش در باب اجر قاضیان فرموده «....و خدا ارحم اراحمینه». برو مطالعه کن. با کوچکترین سرچ مستندات گفته های من رو میتونی پیدا کنی و هر جا را نتونستی بگو خودم برات پیدا کنم و دو دستی تقدیمت کنم.
در اخر هم سپاسگذارم از دوست خوبم اقا محمد که نقل کردند لیس الانسان الا ما سعی/// جالب اینجاست که ادم با تلاش و کوشش خودش جهنمی میشه. یاعلی
حسين م
0 #8 پاسخ: آزمون سراسری قضاوت سال 1395 در مهرماه سال جاری برگزار خواهد شدحسين م 1395-04-14 17:43
با سلام و تشكر از زحمات آقاي صفايي
راجع به تصدي امرخطير قضا لطفا و خواهشا دقت كنيد
و به چند سوال پاسخ دهيد:
1- آيا حضور قاضي در جامعه ضرورت دارد؟
2- اگر ضرورت دارد و شخصي صلاحيت لازم را در خود ببيند آيا با دستمايه قرار دادن يك حديث كه شايد مربوط به يك قضيه خاص هم بوده ،زمينه براي حضور اشخاص فاقد صلاحيت فراهم نمي شود؟
3- اشتباه در هر كاري وجود دارد و به دوستان توصيه ميكنم خواهشا به اين حديث استناد نكنيد .تصدي به امر قضا واجب كفايي است و اجر اخروي هم دارد.
مریم زارع
0 #7 پاسخ: آزمون سراسری قضاوت سال 1395 در مهرماه سال جاری برگزار خواهد شدمریم زارع 1395-04-14 11:36
باسلام خدمت آقای صفایی عزیز.طاعات قبول.میشه راجع به نوشتن مقالات کمی راهنمایی کنید.رشتم جزاست ارشد.اگر موضوع مقاله رو قبلا فرددیگه ای انتخاب کرده ومقالش هم چاپ شده باشه اون موضوع دیگه برای نوشتن موردقبول نیست؟؟؟
--------------------
سلام. طاعات شما هم قبول حق.
نخیر. باید در حوزه ای مقاله بنویسید که حرف جدیدی برای گفتن داشته باشید. البته برای شروع کار ابتدا با یکی از استادان دانشکده تان حضوری صحبت کنید. این قسمت را هم مطالعه کنید:

applyabroad.org/.../...
محمد
+1 #6 پاسخ: آزمون سراسری قضاوت سال 1395 در مهرماه سال جاری برگزار خواهد شدمحمد 1395-04-13 05:55
سلام . اولا سپاس فراوان از آقای صفایی عزیز دوما تشکر بسیار ازآقای محمد بابت توضیح در مورد منصب قضاوت . بنده خودم سه بار وسوسه شدم که برم(جزب اختصاصی،آزمون،د انشگاه علوم قضایی) اما آخرش دلم رضا نشد که برم و نرفتم . توکل بر خدا. لیس للانسان الا ما سعی
محمد
0 #5 پاسخ: آزمون سراسری قضاوت سال 1395 در مهرماه سال جاری برگزار خواهد شدمحمد 1395-04-12 20:26
دوست عزیز اگر میخای بدونی قضاوت چه اوضاع و احوالی داره رجوع کن به احادیث امام معصوم. امام صادق یک حدیث جالب در باب قاضیان زمانه داره. توصیه میکنم تو خیابونها بیکار بگردین ولی اخرتتون رو به برجی سه میلیون تومان حقوق نفروشین. من سه ساله مرددم امتحان قضاوت شرکت کنم ولی اخر هم شرکت نکردم. بازم امسال این تردید سراغم اومد ولی وقتی اون حدیث امام صادق رو خوندم حسابی بیزار شدم از منصب قضاوت. ضعف نظام دادرسی، مشکل نظام کیفری از حیث جرم انگاری و تعیین نامتوازن مجازاتها، وابسته بودن کامل نظام دادرسی به اوضاع و احوال سیاست روز و ... باعث میشه که اگر شما خیلی ادم مقید و مذهبی هم باشین باز هم در تله ظلم در قضاوت و کذاییات اون قرار بگیرین. توصیه میکنم در باب قضاوت خوب تامل کنین و بعد تصمیم بگیرین. یاعلی
امین فرهمند
+1 #4 پاسخ: آزمون سراسری قضاوت سال 1395 در مهرماه سال جاری برگزار خواهد شدامین فرهمند 1395-04-08 09:47
سلام جناب صفائی.میخواستم اگر لطف کنید بر اساس تجربه و شناختی که دارید یک توضیحی درباره منصب قضاوت،معایب و مزایا و درامد و سختی کار بدید و یک مقایسه ای بین قضاوت و وکالت در این موضوعات بفرمائید و اینکه کدام ترجیح داره که انشاالله برای من و امثال من که قصد شرکت در ازمونهای حقوقی رو داریم راهگشا باشه و بتونیم با چشم باز به این مسئله نگاه کنیم.با سپاس از شما
------------------------------
سلام. درآمد آن به مرور افزایش پیدا می کند. حدود 3 میلیون تومان
فشار کاری بسیار بالا، درگیری با ارباب رجوع و ... را که بهتر می دانید. همچنین قاضی مجبور است در فیلد خاصی کار کند. اما وکیل می تواند در پرونده های مورد نظر خودش ورود پیدا کند.
بنده که هیچکدام را انتخاب نمی کنم. اما فکر می کنم وکالت شغل راحت تری هست. هرچند، شأن شغل وکالت این روزها تنزل یافته است.
حمید1367
0 #3 پاسخ: آزمون سراسری قضاوت سال 1395 در مهرماه سال جاری برگزار خواهد شدحمید1367 1395-04-06 13:43
سلام اقای صفایی درود بر شما که به بچه های حقوق خدمات ارزنده ای ارایه میدید.میخواستم از همین الان برا قضاوت 96 شروع کنم چون رشته ام حقوق نبوده البته ارشد جزا بودم. شما فرمودین مطالعه بایست مبحثی باشه که کاملا درسته، حالا میخوام از مدنی شروع کنم باب اول اموال هست بفرمایید قبل از شروع چه منبع مرتبط با این فصل را باید مطالعه کنم؟ خودم فکر میکنم اول باید اموال کاتوزیان بعد صفایی بعد تعهدات کاتوزیان در نهایت مواد در نظم کنونی را مطالعه کنم. آیا قبل از اینا باید منبع خاصی را برای ورود به مباحث این منابع مطالعه کرد؟ یا اصلا همون نظم کنونی کفایت میکند. اگه شما یا هر کدام از دوستان راهنمایی کنید خیلی تشکر می کنم. سپاس فراوان
---------------------------------------
سلام. شما حتما در آزمون آزمایشی یکی از موسسات شرکت کنید و با برنامه پیش بروید. آزمون قضاوت، نص محور هست(نسبت به ارشد) فلذا تسلط بر نظرم کنونی مهم است. فکر میکنم، مطالعه جزوه دکتر شهبازی+ نظم استاد کاتوزیان کفایت می کند. ابتدا آن مطلب را از جوزه بخوانید، سپس از نظم، سپس تست ان را از کتاب دکتر شهبازی بزنید. البته اگر فرصت دارید، دوره مقدماتی عقود معین 1 و 2 و اعمال حقوقی در پیشرفت شما تأثیر زیادی خواهد داشت.
حقوقی
+1 #2 پاسخ: آزمون سراسری قضاوت سال 1395 در مهرماه سال جاری برگزار خواهد شدحقوقی 1395-04-01 09:51
لطفا بچه حقوق گرایش خصوصی 95 نیز کارنامه را بزار یا خودشون پیام بذارند درصدها و رتبه شان را
soroush
-1 #1 پاسخ: آزمون سراسری قضاوت سال 1395 در مهرماه سال جاری برگزار خواهد شدsoroush 1395-03-31 05:49
سلام کسی که شهریور امسال درسش تموم میشه میتونه در آزمون قضاوت 95 شرکت کنه؟
-----------------------------
سلام. قاعدتا مشکلی پیش نخواهد آمد

مطالب مرتبط