Blog

مقاله

مقالات در این دسته قرار می گیرند.

پرینت

همه زنان توان پرداخت هزینه دادرسی برای گرفتن مهریه را دارند؟

نوشته شده توسط حامد صفائی آتشگاه در . ارسال شده در مقاله های حقوقی

نقل از خبرآنلاین:

در پی ابلاغ بخشنامه یکنواخت سازی در اخذ هزینه دادرسی و با عنایت به بند ه بخشنامه مزبور که بیان می دارد "مبنای محاسبه هزینه دادرسی در مورد سکه طلا و ارز، مبلغ واقعی حسب اعلام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران می باشد." سوالاتی چند به ذهن متبادر می شود؛

پرینت

آسیب‌های آموزش و پ‍‍‍ژوهش علم حقوق در ایران و راهکارهای مقابله با آن‌

نوشته شده توسط حامد صفائی آتشگاه در . ارسال شده در مقاله های حقوقی

آسیب‌های آموزش و پ‍‍‍ژوهش علم حقوق در ایران و راهکارهای مقابله با آن‌، مقاله استاد گرانقدر، آقای دکتر سید حسین صفایی و آقای دکتر محمود کاظمی است. پیشنهاد می کنم حتماً این مقاله را مطالعه کنید.

چکیده طی چند سال گذشته تغییراتی در نظام آموزش و پژوهش حقوق در ایران صورت گرفته که موجب آسیب جدی به این نظام و به تبع آن، تضعیف نظام حقوقی کشور شده است.البته برخی ایرادها به رشتۀ حقوق اختصاص ندارد و در رشته‌های دیگر علوم انسانی نیز دیده می‌شود. بخشی از این آسیب‌ها مرتبط با استادان (مانند شیوۀ جذب، ارتقا، اشتغال استادان به کار‌های مختلف غیردانشگاهی و...) و بخشی مربوط به شیوۀ پذیرش دانشجو (جذب متمرکز و بدون ضابطۀ دانشجو و گاه بدون آزمون و در سطح گسترده در مقاطع تحصیلات تکمیلی) و برخی دیگر مربوط به شیوۀ آموزش (انباشت مطالب حفظی، بیگانگی دانشجویان با مسائل عملی حقوقی، نظام تورم نمره و...) و یا مربوط به پژوهش (کمبود پژوهش اصیل و بنیادین، رواج کپی‌برداری و ترجمه از آثار دیگران و...) حقوق است و سرانجام بخشی به منابع درسی و رشته‌ها‌ی تحصیلی و شیوۀ مدیریت دانشگاه‌ها و رعایت نکردن استقلال آن‌ها مربوط می‌شود. در این مقاله تلاش شده است با تحقیق میدانی و نظرخواهی از استادان و صاحب‌‌نظران باتجربه و پیش‌کسوت، آسیب‌ها و چالش‌های موجود شناسایی و ریشه‌یابی شده، تا حد ممکن راه‌حل‌های مقابله با آن ارائه شود.

دریاف فایل مقاله (۵۳۷ کیلوبایت)

ارجاع:

صفایی، سید حسین و محمود کاظمی. آسیب‌های آموزش و پ‍‍‍ژوهش علم حقوق در ایران و راهکارهای مقابله با آن‌. مطالعات حقوق تطبیقی، دوره 5، شماره 2 (1393): ۶۸۴ـ۶۴۹. http://jcl.ut.ac.ir/article_52959_5.html.

پرینت

دیباچه: تولد و تحول حقوق کیفری در ایران

نوشته شده توسط حامد صفائی آتشگاه در . ارسال شده در مقاله های جزایی

دیباچه حاضر برای کتاب تولد و تحول حقوق کیفری عمومی ایران نگاشته شده است. منبع دقیق در ابتدای فایل درج شده است: نجفی ابرندآبادی، علی حسین، تولد و تحول حقوق کیفری در ایران، دیباچه در: رحمدل، منصور، تولد و تحول حقوق کیفری عمومی ایران، انتشارات خرسندی، تهران، چاپ اول، پاییز 1396.

 

 

پرینت

درآمدی بر جرم تطهیر درامدها و سرمایه‌های نامشروع

نوشته شده توسط حامد صفائی آتشگاه در . ارسال شده در مقاله های جزایی

درآمدی بر جرم تطهیر درامدها و سرمایه‌های نامشروع، مکتوب سخنرانی استاد نجفی است که در سال 82 منتشر شده است.

از آنجایی که فایل مقاله در سایت دیگری قابل دسترس نبود، اینجا قرار دادم.

باتشکر از آقای سیدپوریا موسوی که این فایل را در اختیار سایت قرار دادند.

پرینت

رویکردی انتقادی به جرایم زیست محیطی فرامرزی

نوشته شده توسط حامد صفائی آتشگاه در . ارسال شده در مقاله های جزایی

صفحه: 83تا 107

نشریه: فصلنامه علمی ترویجی مطالعات بین المللی پلیس

شماره : 15 دوره چهارم پاییز 1392

نویسندگان: حمیدرضا دانش ناری ,

کلیدواژگان: جرایم زیست محیطی فرامرزی، جرم شناسی سبز، نظام جرم انگاری، جرم شناسی انتقادی

چکیده مقاله:
زمینه و هدف: امروزه، رشد پدیده هایی چون سوراخ شدن لایه اوزون، گرم شدن کره زمین، ریزش باران های اسیدی و ... توجه فعالان محیط زیست را به خود جلب کرده است. پیامدهای ناگوار این پدیده ها بر محیط زیست انسانی و طبیعی، علاوه بر آن که، موجب رشد مفهوم عدالت زیست محیطی شده است، در مکاتب فکری جرم شناسانه، قلمروی مطالعاتی جدیدیبه نام جرم شناسی سبز رانیز به وجود آورده است. این پژوهش بر آن است تا با شناسایی مفهوم جرایم زیست محیطی فرامرزی، برخی از چالش های آن را در پرتو جرم شناسی انتقادی و سبز، مورد نقد و ارزیابی قرار دهد. روش: با توجه به موضوع مورد نظر و ضرورت اتخاذ تصویری جامع و گسترده در مورد موضوع پژوهش حاضر، روش مورد استفاده در این تحقیق، روش توصیفی- تحلیلی از نوع کیفی است. یافته ها:جرم شناسی سبز به مثابه شاخه ای از جرم شناسی انتقادی، به دنبال تبیین و تحلیل نظام جرم انگاری رفتارهای مخرب محیط-زیست است. این قلمروی مطالعاتی با شناسایی مفهومی موسع از جرایم زیست محیطی فرامرزی، خلأ نظام جرم انگاری در این حوزه را در بستر مناسبات قدرت، ارزیابی می کند. نتیجه گیری: بر اساس نتایج این پژوهش، از یک سو، عمده جرایم زیست محیطی فرامرزی توسط دولت ها و شرکت های قدرتمند، ارتکاب می یابند و از سوی دیگر، دولت متولی نظام کیفری است. بر این اساس، مسئولیت نظام سیاسی در هنجارگذاری جنایی ( جرم انگاری و کیفرگذاری ) و لابی گروه¬های قدرت ثروت با دولت ها، مانع جرم نگاری جامع آلودگی های زیست محیطی می شود. از این رو، به نظر می رسد که پرهیز از رویکردهای ابزارگرایانه در نظام عدالت کیفری در سطح داخلی و همکاری مناسب نهادهای عدالت جنایی در سطح بین المللی، برخی از چالش های جرایم زیست محیطی فرامرزی را مرتفع سازد.
دانلود مقاله

مطالب مرتبط