پرینت

تبادل نظر در خصوص قانون مجازات اسلامی 1392

نوشته شده توسط حامد صفائی آتشگاه در . ارسال شده در پیام های آموزشی

دوستان گرامی، این مطلب به پرسش و پاسخ در خصوص قانون مجازات اسلامی 92 اختصاص داده شده است.

سؤال از شما، پاسخ از دوستانتان

شما مجوز ارسال دیدگاه را ندارید

دیدگاه‌ها   

سعید عبادی
0 #9 شروع به جرمسعید عبادی 1394-10-29 13:18
با عرض سلام
خواهشمند در خصوص شروع به جرم اگه رای وحدت رویه طبق قانون مجازات جدید دارید برایم ایمیل نمایید. با تشکر
esfandiari
-1 #8 پاسخ: تبادل نظر در خصوص قانون مجازات اسلامی 1392esfandiari 1394-03-02 09:47
با سلام
در مورد سوال دوم به نظر میرسه طبق ماده ۶۹ به جایگزین حبس محکوم میشه.
arefi.modares
0 #7 سوالarefi.modares 1394-02-19 10:29
1- آیا نظیر ماده 214 ق.آ.د.ک1378 در قانون جدید آ.د.دک جدید پیش بینی شده است؟
2- مجازات معاونت در جرم رانندگی بدون پروانه که طبق ماده 723 تعزیرات خود جرم درجه 8 است چیست؟
arefi.modares
+3 #6 نظرarefi.modares 1394-02-19 10:21
در مورد ماده 69 قانون مجازات اسلامی نیز بایستی گفت که این ماده به صراحت ناقضِ اصل قانونی بودنِ مجازات هاست. تا پیش از این قانونگذارِ کیفری و حقوقی ما عادت داشت که در بحث از جرائم و مجازات هایِ عمدتا شرعی و در مواردی نظیر اصل 167 قانون اساسی یا ماده 214 ق.آ.د.ک 1378 به شرع ارجاع می داد ولی اینکه امکانی مثل تعیینِ مجازات در اختیارِ قانونگذار باشد ولی از این امکان استفاده نکند و بعد بگوید اگر نوع یا میزان مجازات در جرمی تعیین نشده است حکم به مجازات جایگزین حبس داده شود غیرمنطقی است.بر همین اساس نیز نویسنده کتاب دوراندیشان جلد اول جزای اختصاصی در ص229 مجازات معاونت در جرائمی که تنها مستلزمِ پرداخت دیه از سوی مباشر است را طبق ماده 69 جایگزین حبس می دانند. یعنی در واقع ماده 69 شده پوششی برای ضعف قانونگذار در پیش بینی مجازات برخی جرائم.
arefi.modares
+1 #5 نظرarefi.modares 1394-02-19 10:05
در مورد سوال آقای صادق باید گفت درست است، قانون جدید حکمِ جرم عقیم را بیان نکرده است.
در مقاله ای با عنوان "بررسی شروع به جرم، جرم عقیم و جرم محال در لایحه مجازات اسلامی با نگاهی به سیر قانون گذاری"، از آقای رهدارپور و چنگائی مجله پژوهشنامه حقوق کیفری گیلان، نویسندگان اعتقاد دارند که حکم جرم عقیم نیز در قانون بیان شده است که بنده استدلال شون رو قبول ندارم.
همچنین در ص 190 کتاب کمک حافظه حقوق جزای اختصاصی(1) دوراندیشان، چاپ پنجم نویسنده محترم موردِ زیر را به عنوان شروع به جرم نمونه می آورد که به نظرم جرم عقیم است:
(الف) که تیرانداز ممتازی است با اسلحه و فشنگ جنگی و از فاصله نسبتا نزدیک و بدون قصد قتل، قلب (ب) را نشانه گیری می کند ولی گلوله بر اثر حرکتِ (ب) به وی اصابت نمی کند. نویسنده (الف) را مرتکب شروع به قتل عمدی موضوع ماده 122 می داند.
arefi.modares
0 #4 پرسشarefi.modares 1394-02-19 02:58
نکته ای که با توجه به بند پ ماده 47 وجود دارد آن است که ظاهرا نمی توان در خصوص جرائمی نظیر بی حجابی(موضوع تبصره ماده638) و مزاحمت تلفنی(موضوع ماده 641تعزیرات)با توجه به قرار گرفتن این مواد در فصل هجدهم قانون تعزیرات تحت عنوان (جرائم ضد عفت و اخلاق عمومی) از نهاد تعویق صدور حکم یا تعلیق اجرای مجازات استفاده کرد.یعنی در مورد جرائمی با این درجه از مجازات(حداکثر 6 ماه حبس) نمی توان از این دو نهاد استفاده کرد.
دوستان با این نظر موافقند؟
کاوه دانشجو
0 #3 پاسخ ابهام ماده 69کاوه دانشجو 1394-02-18 21:05
با سلام
اولا :با توجه به مجموع مواد مرتبط واصول بایستی این ماده رد تفسیر کرد.ثانیا:نظر به مواد 2و10و18ق.م.ا که روشن کننده در راباله ماده 2 هستند با توجه به اصل 36 ق.ا ، اصل قانونی بودن جرایم ومجازاتها کاملا غیر قابل انکار هست، پس باید بگوییم این ماده مطابق بلمقررات فوق تنها ناظر به مواردی است که قانونگذار جرم بودن عملی را اثریخ ولی نوع ومیزان مجازات رومشخص نکرده است،به عبارت دیگر مطابق ماده 2در قانون مجرمانه دانسته شده است، مصایق ماده 69رو در ماده واحده قانون گذرنامه و مواد 30تا 33قانون همه پرسی میتوان یافا ایت نوع تفسیر با توجه به نگرش قانونگذار در قوانین مقدم با عباراتی همچون مراتب تادیب از وعظ وتوبیخ وتهدید بعنوان تعزیر دیده بودین همون نگرش هم به تصویب چنین مقرر ه ای منجر شده
است این تفسیر صرفا مطابق نگرش قانونگذار هست فارغ از اصول مسلم جزا
در پناه حق
sadegh.k
+1 #2 سوال 2sadegh.k 1394-02-18 08:16
سلام
با توجه به تبصره ای که درقسمت شروع بجرم قانون92 آمده است میتوان گفت تکلیف جرم محال مادی ( موضوعی ) مشخص است هرچند اگر بخواهیم از دیدگاه گارو و رو محال را به موضوعی و حکمی تقسیم کنیم وضعیت محال حکمی مشخص نیست.
از این بحث که بگذریم :
در قوانین گذشته ماده ای خاص به جرم عقیم اختصاص داده نشده بود که در قانون جدید نیز چنین است حال تکلیف جرم عقیم چه می شود ؟
در قوانین گذشته معمولا از طریق ماده مربوط به شروع به جرم و چه بسا رای وحدت رویه ای که در تکمیل آن داده میشد تکلیف این مسئله حل میشد آیا اکنون نیز باید به ماده مربوط به شروع به جرم استناد کرد
برخی حقوقدانان بر همین عقیده اند ومی گویند عبارت " خارج از اراده " شامل مواردی که فرد مهارت ندارد نیز میشود اما برخی مانند دکتر اردبیلی می گویند این ماده وضعیت جرم عقیم را مشخص نمیکند و گفته اند مقررات کیفری خاصی برای جرم عقیم نمی توان یافت(حقوق جزای عمومی1 دکتر اردبیلی ص 335 چاپ 31 زمستان 92 ) که در این صورت باید گفت اگر هیچ مجازاتی برایش نیست بهتر است این حالت را جرم ندانیم و کلمه ( جرم ) را از عقیم بردارند.
چگونه میشود محال را جرم بدانیم اما وضعیت عقیم که تحت شرایط خاص نتیجه حاصل نمی شود جرم ندانیم
مثال: فردی با تیر و کمان تیری بسمت دیگری رها میکند ناگهان باد تیر را از مسیر منحرف و تیراز کنار سر فرد رد میشود ؟ جرم ناقص است اما شروع به جرم و جرم محال نیست حال چگونه اگر تکلیف جرم عقیم مشخص نیست به آن استناد کنیم در حالیکه اگر تیر به فرد میخورد اما فرد از قبل مرده بود مرتکب جرم ناقص دیگری میشد ومجازات میشد .
تشکر میکنم با دیدگاه هاتون راهنمایی بفرمایید.
sadegh.k
+1 #1 سوالsadegh.k 1394-02-18 07:51
سوال داشتم در مورد ماده 69 :
م69:مرتكبان جرائمي كه نوع يا ميزان تعزير آنها در قوانين موضوعه تعيين نشده است به مجازات جايگزين حبس محكوم ميگردند

پذیرش این ماده یعنی خدشه وارد شدن بر ماده 2

م2:هر رفتاري اعم از فعل يا ترك فعل كه در قانون براي آن مجازات تعيين شده است جرم محسوب می شود.

بنابراین اگر عملی در قانون برایش مجازات تعیین نشده باشد اصلآ جرم نیست که بخواهیم بعنوان مجازات اقدام به مجازات جایگزین حبس کنیم.
( جالبه یک عمل را مثلآ در فلان قانون جرم بدانیم و برایش مجازات تعیین نکنیم !!! و از همه بدتر بگوییم مجازاتش در فلان قانون نوشته شده !!! ) ... معمولا نهایتش در مورد مبهم بودن اینطور مسائل به ماده 167ق.ا استناد می شود .

دوستان جوابی دارند در این مورد ممنون میشوم سلیقه ای نظر ندن و مستند و مستدل بیان نمایند

مطالب مرتبط