پرینت

مصاحبه با رتبه 3 آزمون دکتری حقوق کیفری و جرم‌شناسی 1397

نوشته شده توسط حامد صفائی آتشگاه در . ارسال شده در دکتری

 در این مطلب، سؤالاتی راجع به نحوه موفقیت جناب آقای محمدرضا برزگر، رتبه 3 آزمون دکتری 1397 حقوق جزا و جرم‌شناسی مطرح شده است. ایشان با گشاده‌رویی دعوت بنده را پذیرفتند و تجربه‌شان را در اختیار ما قرار دادند.

 

 *در ابتدا لطفا اطلاعات کلی درمورد خودتان را بیان کنید؟

نام و نام خانوادگی: محمد رضا برزگر

سال تولد: 72

رشته دوره کارشناسی ارشد: حقوق جزا و جرم شناسی

دانشگاه دوره کارشناسی ارشد: دانشگاه تهران

معدل دوره کارشناسی ارشد: 17

*در آزمون دکتری چه درصدهایی کسب کردید؟

مجموعه دروس تخصصی: 63

زبان انگلیسی: 31

استعداد تحصیلی: 18

 

*در حین مطالعه برای آزمون دکتری شاغل یا دانشجو بودید؟ دانشجو

 

*آیا در آزمونهای آزمایشی مؤسسات شرکت داشتید؟ بله

 

* شرکت در این آزمون‌ها را تا چه حد در موفقیت افراد موثر می دانید؟

به نظرم شرکت در آزمون های آزمایشی از چند جهت مفید و لازم است. اول اینکه باعث ایجاد حس رقابت میشود و انگیزه ایجاد میکند. دوم، داوطلب میداند که اگر با برنامه آزمونها پیش برود از نظر زمانی به آزمون اصلی میرسد. و آخر اینکه معمولا نتیجه ای که داوطلب در این آزمونها میگیرد به نتیجه آزمون اصلی نزدیک است.

 

*آیا در کلاس‌های آمادگی مؤسسات شرکت داشتید؟

برای درس زبان انگلیسی و استعداد تحصیلی شرکت کردم.

 

* شرکت در این کلاس‌ها را تا چه حد در موفقیت افراد موثر می دانید؟

 از شرکت در کلاس زبان انگلیسی و وقتی که برای این درس گذاشتم خوشحالم اما از زمانی که برای رفتن به کلاس درس استعداد تحصیلی اختصاص دادم نتیجه ای نگرفتم.

 *از چه زمانی شروع به مطالعه دروس نمودید و به طور متوسط روزانه چه مقدار مطالعه داشتید؟

من با دو مقدمه به این سوال پاسخ میدهم. مقدمه اول: در طول دوره 2 سال ارشد همیشه مطالعه داشتم اما مطالعه کلی نه مشخصا برای کنکور دکتری، لذا از یک آمادگی کلی برخوردار بودم. مقدمه دوم: دروس جزای عمومی و اختصاصی و آیین دادرسی کیفری را برای کنکور ارشد بصورت کامل مطالعه کرده بودم و در این سه درس تنها نیاز به یک مطالعه سطحی داشتم. از شهریور ماه مطالعات پراکنده ای داشتم اما مطالعه جدی را سه ماه قبل از آزمون شروع کردم و بطور متوسط روزانه 5 الی 6 ساعت مطالعه مفید با فهم و تمرکز کامل داشتم

*کدام دانشگاه و گرایش را برای تحصیل در مقطع دکتری انتخاب کرده اید؟

 بنده چهار دانشگاهِ تهران (رتبه 4 مصاحبه)، علامه طباطبایی (رتبه 1 مصاحبه)، تهران پردیس فارابی (رتبه 2 مصاحبه) و تربیت مدرس (رتبه را نمیدونم) قبول شدم. اولویت اولم دانشگاه تهران بود و در همین دانشگاه پذیرش شدم. رشته حقوق کیفری و جرم شناسی

 *منابع «اصلی» پیشنهادی شما در هر یک از دروس کدام ها هستند؟

 من منابعی که خودم خواندم را معرفی می کنم

جزای عمومی: تاکید و تاکید بر نص قانون_خواندن کتاب دکتر الهام برای فهم و درک قانون_تمام نظریات مشورتی و آرای وحدت رویه دقیق مطالعه شود. داوطلب در درس جزای عمومی کیس طرح کند و حل کند.

جزای اختصاصی: سه جلد دکتر میر محمد صادقی_ قوانین خاص مخصوصا قوانین چند سال اخیر خیلی اهمیت دارد. مواد مربوط به مقادیر دیه مهم نیست(فقط تعدادی از مواد مثل709-711-713-716-722 مهم هست)/ نص مواد مربوط به قصاص و حدود بسیار مهم هست/مثال های کتاب دکتر میر محمد صادقی مهم است.

ادک: دو جلد دکتر خالقی + کتاب نکته ها در آیین دادرسی کیفری / قانون  با تسلط کامل بر نکته ها تقریبا میشه تمام سوالات را جواب داد.

متون فقه: شرح لمعه شیروانی، کتاب قضا و شهادت رو از فقه استدلالی دادمرزی مطالعه کردم. به نظرم بهتر است که داوطلب به متن فارسی مسلط شود. از متن عربی که نیاز به مطالعه قبلی داشته باشد تنها برخی اصطلاحات عربی هست که  این اصطلاحات رو میتوان با بررسی تستهای سالهای قبل در آورد و مطالعه کرد/تست زدن در این درس خیلی مهم هست.

جرم شناسی: همه داوطلبان در خصوص چگونگی مطالعه این درس سر درگم هستند تجربه به من آموخته که بهترین راه مطالعه این درس اینست که به سوالات 5 سال قبل توجه شود و با توجه به الگویی که از سهم هر موضوع در طرح سوال بدست میاید مطالب مرتبط از جزوات دکتر نجفی ابرندآبادی یا دانشنامه جرم شناسی خوانده شود.

کتاب درسنامه دکتر رایجیان منبع خوبی هست که سوالات چند سال اخیر در آن جمع آوری شده است. وقتی به الگوی سوالات نگاه کنید متوجه میشوید که مثلا از موضوعات خاص جرم شناسی مثل جرم شناسی های جدید مثلا محکومان- سبز هر سال یک سوال میاید و آن هم یک سوال کلی هست. یا مثلا از بحث پیشگیری هر سال یک سوال میاید. از بحث بزهدیده شناسی و بحث عدالت ترمیمی معمولا هر سال یک سوال میاید. با توجه به موضوعاتی که از آنها سوال طرح شده است جزوات دکتر نجفی را در همان موضوع مطالعه کنند.

 زبان انگلیسی: درک کلی و داشتن چایه مناسب در درس زبان خیلی مهم هست. اگر در درس زبان قوی نیستید به شدت توصیه میکنم وقت زبان رو بگذارید روی دروس اختصاصی، خیلی بهتر نتیجه میگیرید. 504 و لغات ضروری تافل رو خوندم.

استعداد تحصیلی: اشتباه ترین کار اینست که وقت زیادی را برای این درس اختصاص دهید و از آن اشتباه تر اینست که بخواهید این درس را بصورت خودخوان مطالعه کنید. اگه من برمیگشتم به دوران آزمون فقط ویدیو یه کارگاه 24 ساعته استعداد تحصیلی رو تهیه میکردم و طی 20 روز روزی 2 ساعت روی این درس وقت میگذاشتم.

 موفق باشید

www.lawtest.ir

 

نوشتن دیدگاه

لطفاً نظر خود را در این کادر وارد کنید

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط